.
.
.

نشست لوزان... بررسی ازسرگیری آتش‌بس در سوریه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

میخائیل بوگدانوف، معاون وزیر خارجه روسیه اعلام کرد که در نشست «لوزان» در باره سوریه، مسئله از سرگیری مجدد آتش‌بس در این کشور بررسی می‌شود.

به گزارش خبرگزاری‌های روسیه، بوگدانوف گفت که شرکت‌کنندگان در نشستی که امروز در سوئیس برگزار می‌شود، در مورد توقف درگیری‌ها در سوریه صحبت می‌کنند.

وی افزود:«روسیه از وزیران خارجه ایران، روسیه، عراق، مصر، آمریکا، پادشاهی سعودی، قطر و ترکیه دعوت کرد تا در این نشست شرکت کنند».

در همین حال احمد ابو زید، سخنگوی وزارت امور خارجه مصر گفت که روز جمعه جان کری وزیر امور خارجه آمریکا طی تماس با سامح شکری، وزیر امور خارجه مصر او را برای شرکت در نشست لوزان دعوت کرد.

وزیر خارجه آمریکا بر اهمیت مشارکت مصر در این نشست تاکید کرد.

سخنگوی وزارت خارجه گفت:«سامح شکری به همراه هیئتی برای شرکت در این نشست از وین به سوئیس سفر می کند».

این در حالی است که سزگی لاوروف، وزیر خارجه روسیه روز گذشته اعلام کرد که مسکو تاکنون هیچ طرح جدیدی برای نشست لوزان در دست ندارد اما در عین حال تاکید کرد که کشور متبوعش در لوزان انعطاف بیشتری از خود نشان خواهد داد.

لاوروف گفت:«متاسفانه تاکنون روسیه از شرکای غربی‌اش در مسئله سوریه اقدام مثبتی ندیده است».

گفتنی است که آتش‌بس قبلی در سوریه که قرار بود به عملیات مشترک آمریکا و روسیه علیه «جبهه النصره و داعش» منتهی شود، پس از حمله روسیه به کاروان‌های امدادرسانی و بمباران بیمارستانهای سازمان ملل در حلب، شکست خورد.

نشست لوزان و پیش بینی واشنگتن

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت از نشست لوزان انتظار گشایش در مورد سوریه را ندارد.

«مارک تونر» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز جمعه گفت بعید است که نشست فردا در شهر لوزان سوئیس به گشایش مهمی در مورد بحران سوریه منجر شود.

وی که در نشست خبری روزانه صحبت می‌کرد، گفت:«از لوزان انتظار گشایش نداریم».