.
.
.

بارزانی: تدارکات برای آغاز عملیات موصل انجام شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مسعود بارزانی، رئیس اقليم كرىستان عراق اعلام کرد كه آمادگی کامل برای آغاز عملیات آزادسازی شهر موصل از اشغال گروه تروریستی داعش انجام شده است.

بارزانی گفت:«در همین راستا، دو توافق بین پیشمرگه ها و نیروهای امنیت عراقی و همچنین بین اربیل و بغداد برای تشکیل کمیته سیاسی عالی مشترک برای کنترل و اداره این شهر صورت گرفته است».

به گزارش خبرگزاری آناتولی بارزانی ابراز امیدواری کرد که اهالی موصل در کوتاهترین زمان از ظلم داعش آزاد شوند و غیر نظامیان آواره به خانه‌های خود باز گردند.

قرار است ارتش عراق همگام با شبه نظامیان شیعه، نیروهای نظامی اداره محلی عراق و محافظین نینوا از منطقه قیاره واقع در جنوب موصل به سمت شمال پیشروی کنند. طبق نقشه از پیش طراحی شده قرار است پیشروی ها به مرکز شهر موصل از سمت شمال، جنوب و شرق شهر آغاز شود.

این در حالی است که مقامات بغداد هنوز برای آغاز این عملیات و نحوی اجرای عملیات و چه کسانی باید در این عملیات شرکت کنند، نه تنها در داخل عراق بلکه با دیگر کشورهای منطقه نیز هنوز به تفاهم نرسیده‌اند. سنی‌ها، و اغلب نیروهای دمکرات مستقل در پارلمان عراق با شرکت حشد الشعبی که به گفته اهالی الانبار به داشتن گرایش‌های فرقه گرایانه ضد سنی‌ها متهم است مخالفند. کردستان عراق، ترکیه و کشورهای عربی که در ائتلاف بین المللی علیه داعش با آمریکا همکاری می کنند نیز با شرکت حشد الشعبی مخالف هستند. اما ایران و گروه‌های سیاسی وشبه نظامی مورد حمایت تهران مانند حزب الدعوه و مجلس اعلای عراق بر شرکت حشد الشعبی در این جنگ اصرار دارند.

گفتنی است که حشد الشعبی از سوی دیدبان حقوق بشر و دیگر سازمانهای حقوق بشری به ارتکاب جنایت‌های ضد بشری در فلوجه و الانبار متهم شده است.