.
.
.

اطلاعات اشتباه ارتش یمن به بمباران مراسم عزاداری صنعا منجر شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

گروه مشترک ارزیابی حوادث روز شنبه 15 اکتبر، بیانیه ای درباره حادثه تالار بزرگ صنعا، منتشر و اعلام کرد که یک بخش در ارتش یمن اطلاعات اشتباهی را درباره حضور فرماندهان مسلح حوثی در تالار داده بود. بر اساس این بیانیه، مرکز فرماندهی عملیات در یمن، بدون اخذ اجازه از فرماندهی ائتلاف، حمله به تالار را جایز دانسته است.

بیانیه افزود که طرف های دیگری هستند که با سوء استفاده از این حادثه، شمار قربانیان واقعی آن را افزایش داده اند.

گروه تحقیق، بررسی مناطق درگیری، انجام اقدامات قانونی در حق عوامل این حادثه و پرداخت غرامت به اهالی قربانیان را از ائتلاف عربی درخواست کرد. گروه تحقیق تاکید کرد که به تحقیقات خود درباره جزئیات این حادثه طی هماهنگی با دولت مشروع یمن، ادامه خواهد داد.

از سوی دیگر، منصور المنصور سخنگوی گروه بررسی حوادث در گفتگو با العربیه اظهار داشت که فرماندهی ائتلاف، به شکل بی سابقه ای با گروه تحقیق همکاری کرد. او گفت که برای گروه تحقیق مشخص شد که حمله بدون اطلاع فرماندهی ائتلاف صورت گرفته است.

در بخشی از بیانیه گروه تحقیق آمده است:« بنا به درخواست گروه تحقیق، فرماندهی ائتلاف، همه اطلاعات خواسته شده درباره حادثه را تقدیم کرد. پس از اطلاع یافتن از همه اطلاعات به دست آمده، از جمله شهادت افراد در ارتباط با حادثه، گروه به این نتیجه رسید که یک بخش وابسته به ستاد عمومی ارتش یمن، اطلاعات اشتباهی نسبت به حضور فرمانده هان مسلح حوثی در مکان معینی در شهر صنعا به مرکز عملیات هوایی جمهوری یمن تقدیم کرده است.»

بیانیه همچنین افزود:« بر اساس اطلاعات داده شده، و به دلیل عدم پایبندی به قوانین درگیری، آن موضع به اشتباه هدف قرار گرفت که به کشته و زخمی شدن افراد غیر نظامی انجامید.»

گروه تحقیق در بیانیه خود، خواستار پرداخت خسارت به آسیب دیدگان و انجام اقدامات لازم در حق عاملان این حادثه و نیز بررسی فوری قوانین مربوط به اجرای عملیات شد.