.
.
.

گزینه‌های نظامی پیش روی اوباما در سوریه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا در پی فشار شماری از مقامات نظامی این کشور امروز جمعه نشستی را با مشاوران ارشد سیاست خارجی‌ خود خواهد داشت و گزینه های نظامی و دیگر گزینه‌ها در مقابل عملیات ارتش سوریه و روسیه را بررسی کند.

خبرگزاری رویترز به نقل از منابع خود گزارش داد که مطابق با استدلال برخی مقامات ارشد، آمریکا باید با قدرت بیشتری در سوریه وارد شود و از گروه‌های میانه رو در کنار متحدان کردی و ترکیه در مقابل داعش حمایت کند. در همین چارچوب مجموعه‌ای از گزینه‌ها از جمله حملات هوایی به پایگاه‌های نظامی، انبارهای مهمات، رادار و ضدهوایی‌های سوریه به عنوات پاسخ نظامی آمریکا مطرح شده است.

یک مقام مسئول به رویترز گفته است: با توجه به آمیخته شدن فعالیت‌های نظامی سوریه و روسیه در خاک سوریه، یک خطر چنین اقداماتی از سوی آمریکا، احتمال مواجهه مستقیم نظامی آمریکا با روسیه است که اوباما در پی جلوگیری از آن بوده است. به همین دلیل بعید است که اوباما دستور حمله نظامی به اهدافی از دولت سوریه را بدهد.

گزینه جدی‌تر، ارسال سلاح‌های ضدهوایی پیشرفته‌تر برای زمین‌گیر کردن جنگنده‌های روسی و سوری است اما نگرانی واشنگتن، استفاده از این سلاح‌ها علیه هواپیماهای غربی است. با این حال کاخ سفید به دنبال حمایت از گروه‌های میانه رو است، تا آن گونه که آمریکا می‌گوید، اعضای این گروه‌ها باناامیدی از حمایت غرب به گروه‌های تروریستی تندروتر نظیر جبهه النصره یا همان فتح الشام که به عنوان شاخه القاعده در سوریه شکل گرفت، نپیوندند.

وزیران امور خارجه روسیه و آمریکا بیستم شهریورماه امسال پس از ساعت ها مذاکره از توافق برای برقراری آتش بس در سوریه خبردادند و به دنبال آن آتش بس یک هفته ای در سوریه آغاز شد اما بیش از یک هفته دوام نیاورد. پس از از سرگیری جنگ، جنگ لفظی و دیپلماتیک میان روسیه و آمریکا بر سر سوریه بالا گرفت و در نهایت به شورای امنیت نیز رسید.

مذاکرات تازه سوریه با حضور آمریکا، سعودی، روسیه،ترکیه قطر و احتمالا ایران در حالی از روز شنبه در لوزان سوریه آغاز می‌شود که مواضع طرفین در طول چند روز اخیر و استمرار شکاف عمیق میان آنها، دستیابی به یک توافق موقت را نیز گزینه‌ای غیرمحتمل ساخته و بر اساس برآوردها، بعید به نظر می‌رسد که در لوزان توافقی حاصل آید.