.
.
.

پهپاد بمب‌گذاری شده داعش دو پیشمرگه را کشت .. اسلحه‌ای که آمریکا را نگران کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در تحولی بی سابقه، یک هواپیمای بدون سرنشین بمب‌گذاری شده که اخیرا توسط شبه‌نظامیان گروه داعش تهیه شده و به پرواز درآمده بود، دو تن از نیروهای پیشمرگه اقلیم کردستان عراق را کشت و دو سرباز فرانسوی را زخمی کرد.

آن‌گونه که روزنامه فرانسوی لوموند نوشته، شگفتی این است که این هواپیما، پس از آن سربازان را کشت که توسط پدافند هوایی سرنگون شد.

حدود ۵۰۰ نیروی نظامی فرانسوی در چارچوب عملیات ائتلاف بین‌الملل در جنگ با داعش، در عراق حضور دارند. آن‌ها واحدهای پیشمرگه را در شمال این کشور آموزش می‌دهند.

روزنامه نیویورک تایمز نوشته است که نیروهای پیشمرگه، گمان می‌کردند این هواپیما، همانند ده‌ها هواپیمای بدون سرنشین دیگری است که داعش برای جاسوسی از منطقه به پرواز در می‌آورند، از این رو اقدام به حمل آن به منظور انتقالش به مکانی برای آزمایش کردند که ناگهان منفجر شد.

این گزارش افزوده است که ماه سپتامبر گذشته، داعش دستکم دو بار تلاش کرد از هواپیماهای بدون سرنشین برای حمله استفاده کند، از این رو فرماندهان آمریکایی در عراق از نیروهای خود خواستند با این هواپیماها، همچون یک مین برخورد کنند.

مستشاران آمریکایی می‌گویند که احتمال دارد داعش از هواپیماهای بدون سرنشین در جنگ موصل استفاده کند. کارشناسان می‌گویند که وزرات دفاع آمریکا (پنتاگون) دیرهنگام این خطر را احساس کرده است.

مسئولان نظامی می‌گویند که پنتاگون، امکانات بسیاری برای مقابله با حمله‌های هواپیماهای بدون سرنشین داعش اختصاص داده اما تا کنون واحدهای اندکی از نظامیان عراقی و کرد، به این امکانات پیچیده مجهز شده‌اند.

پنتاگون ۲۰ میلیون دلار از کنگره آمریکا به منظور تعامل با این مشکل خواسته است.

داعش این هواپیماها را از کجا می‌آورد؟

برخلاف ارتش آمریکا که هواپیماهای بدون سرنشین با حجم هواپیماهای مسافربری کوچک را به پرواز در می‌آورد که باندی برای پرواز و فرود دارد، داعش از هواپیماهای بدون سرنشین ساده‌ای استفاده می‌کند که همچون هواپیماهای DJI Phantom می‌توان آن‌ها را از سایت آمازون خرید. سپس بمب‌های کوچکی به این هواپیماها نصب می‌کند و آن‌ها را به بمب‌های قابل کنترل از راه دور تبدیل می‌کند.

پیشتر داعش از هواپیماهای بدون سرنشین برای فیلمبرداری از حملات انتحاری استفاده می‌کرد. اما مسئولان آمریکایی می‌گویند که از اوایل سال ۲۰۱۶ روشن شد که داعش از این هواپیماها به عنوان اسلحه‌ای در میدان‌های نبرد استفاده می‌کند.

ماه مارس گذشته، یک گزارش اطلاعاتی آمریکایی اعلام کرد که داعش ویدیویی گرفته شده توسط یکی از هواپیماهای بدون سرنشینش را منتشر کرد که پایگاه‌های جدید محل حضور نیروهای آمریکایی را در شمال عراق نشان می‌دهد.

چند روز پس از انتشار ویدیو، یک موشک به یکی از همین پایگاه‌ها که ۱۰۰ سرباز آمریکایی در آن حضور دارند شلیک شد و یکی از این سربازان کشته شد. برخی می‌گویند که از یک هواپیمای بدون سرنشین در این حمله استفاده شده است.