.
.
.

دستکم ۲۵ غیرنظامی در حملات هوایی حلب کشته شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

اورژانس سوریه اعلام کرد که حملات شدید هوایی روز یکشنبه ۱۲ اکتبر به مناطق تحت کنترل مخالفان در شرق شهر حلب، به کشته شدن دستکم ۲۵ غیرنظامی انجامید. بیشتر این قربانیان در بمباران یک بازار جان خود را از دست داده‌اند. این در حالی است که حملات مشترک نظام اسد و روسیه برای کنترل کامل شهر ادامه دارد.

خبرگزاری رویترز نوشته است که تا کنون مسئولان روس درباره این حملات اظهار نظر نکره‌اند.

اورژانس سوریه که در مناطق تحت کنترل مخالفان فعالیت می‌کند، در حساب کاربری خود در توییتر اعلام کرد که چهارشنبه ۲۵ تن در بمباران حلب کشته شدند که ۱۵ تن از آن‌ها در بازاری در منطقه الفردوس جان خود را از دست دادند.

شامگاه سه‌شنبه جنگنده‌های روسی و نظام اسد بمباران مناطق شرق حلب را از سر گرفتند. ارتش دولتی سوریه اعلام کرده بود که هدف از توقف بمباران‌ها، فراهم کردن راهی برای خروج غیرنظامیان از شهر بود.

ارتش دولتی سوریه با پشتیبانی نظامی روسیه و گروه‌های شبه‌نظامی مرتبط با ایران، در تلاش است کنترل کامل شهر حلب را در دست گیرد. این شهر که پیش از جنگ‌های داخلی سوریه، بزرگترین شهر این کشور بود، اکنون به دو بخش در کنترل دولت و در کنترل مخالفان تقسیم شده است.

در همین حال دیده‌بان حقوق بشر سوریه گزارش داد که حومه شرقی دمشق که در کنترل مخالفان قرار دارد نیز به شدت بمباران شد.

کشورهای غربی و عربی، حملات هوایی روسیه و نظام اسد را به مناطق تحت کنترل مخالفان در حلب محکوم کرده‌اند. نظام اسد بمباران غیرنظامیان را رد می‌کند اما فرانسه و ایالات متحده خواستار تحقیق درباره وقوع جنایت‌ جنگی توسط روسیه و نظام اسد در حلب شده‌اند.

روز شنبه روسیه پیش‌نویس قطعنامه ارائه شده از سوی فرانسه را که خواستار توقف فوری پرواز هواپیماهای نظامی بر فراز حلب شده بود، وتو کرد.