.
.
.

ترکیه: نیروهای نظامی ما تا خروج داعش از موصل در عراق می‌ماند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

نعمان کورتولموش معاون نخست وزیر ترکیه در گفتگو با خبرگزاری آناتولی اظهار داشت که نیروهای ترکیه، تا اخراج داعش از موصل، در پادگان نظامی بعشیقه در شمال عراق، باقی خواهند ماند.

همچنین در مصاحبه‌ای که شبکه خبری «تی ار تی» ترکیه به طور زنده پخش کرد، کورتولموش گفت که ترکیه در صورت عدم حضور نیروهای «یگان‌های حمایت از خلق کرد» در عملیات آزادسازی موصل شرکت خواهد کرد.

پس از افزایش تنش میان عراق و ترکیه، وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که نیروهای خارجی در عراق، باید با اجازه بغداد و در چارچوب ائتلاف مبارزه با گروه داعش صورت گیرد.

از سوی دیگر، شبه‌نظامیان بسیج مردمی (حشد الشعبی) در عراق در پاسخ به اظهارات رجب طیب اردوغان علیه حیدر العبادی، ترکیه را به «واکنش تکان دهنده» تهدید کردند.

احمد الاسدی روز سه‌شنبه گفت که عراقی‌ها، حشد الشعبی و نیروهای امنیتی، واکنشی تکان دهنده‌ای نشان خواهند داد.

در همین حال، دفتر العبادی، حمله اردوغان و برخی مقامات ترکیه را «منفعلانه» توصیف کرد و گفت که دولت عراق این مساله را به جامعه جهانی خواهد کشاند و خواستار برگزاری نشست فوق‌العاده شورای امنیت درباره حضور ترکیه در شمال عراق خواهد شد.

گفتنی است که اختلاف ترکیه و عراق درباره حضور نزدیک به 2000 نیروی نظامی ترکیه در شمال این کشور است. این در حالی است که ائتلاف بین‌المللی در حال آمادگی برای آغاز عملیات آزادسازی موصل از کنترل داعش است.