.
.
.

ترکیه: نیروهایمان در عراق باقی خواهند ماند تا منطقه در آتش و خون غرق نشود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ترکیه چهارشنبه ۱۲ اکتبر اعلام کرد که عملیات پیش‌رو برای آزاد سازی موصل عراق که قرار است با پشتیبانی آمریکا صورت گیرد، می‌تواند منطقه را در «آتش و خون» غرق کند، از این رو با وجود مخالفت بغداد، به حضور نیروهایش در نزدیکی شهر ادامه خواهد داد.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه گفت که کشورش، در تنشی رو به افزایش با دولت عراق بر سر طرف‌های شرکت کننده در عملیات موصل است و تمام تلاش خود را خواهد کرد که این عملیات، باعث افزایش تنش فرقه‌ای در نزدیکی مرزهایش نشود.

موصل که شمار ساکنان آن حدود ۱.۵ میلیون تن برآورد می‌شود، مرکز خلافت خودخوانده‌ای است که داعش آن را سال ۲۰۱۴ اعلام کرد.

عملیات آزادسازی این شهر که انتظار می‌رود به زودی آغاز شود، به ترسیم آینده عراق و میراث باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا خواهد انجامید.

اردوغان که در استانبول سخن می‌گفت، افزود: «از تمام توان خود برای حمایت از برادرانمان در سوریه و عراق حمایت خواهیم کرد تا زیر چرخ‌های بازی‌های قدرت‌های جهانی له نشوند و همچنین از خود در برابر سرنوشتی مشابه حمایت کنیم».

او ادامه داد: «ما قصد داریم هوا را از بالن تنش فرقه‌ای که قصد دارد منطقه را در آتش و خون غرق کند، خالی کنیم».

ترکیه که دومین ارتش نیرومند پیمان ناتو را دارد، نیروهایی را در پادگان بعشیقه در شمال عراق به منظور آموزش پیشمرگه‌های کُرد و داوطلبان عشایر سنی مستقر کرده است. این حضور اما باعث اختلاف با دولت بغداد شده است.

آمریکا روز سه‌شنبه از بغداد و آنکارا خواست اختلاف‌هایشان را حل کنند تا بر جنگ پیش‌رو در موصل تاثیر نگذارد.