.
.
.

مخالفان سوری خواستار دخالت یکجانبه آمریکا برای نجات حلب شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

بسمه قضمانی، عضو هیئت عالی مذاکرات سوریه روز یکشنبه 9 اکتبر در مصاحبه با شبکه تلویزیونی «الحدث» خواستار دخالت یکجانبه آمریکا برای منع روسیه از بمباران غیر نظامیان حلب شد.

قضمانی گفت:« تعامل سیاسی ودیپلماتیک سوری‌ها با روسیه برای حل بحران سوریه، دیگر به نقطه پایانی خود رسیده و بی نتیجه است».

روسیه شامگاه شنبه 8 اکتبر، پیش‌نویس قطعنامه ارائه شده به شورای امنیت سازمان ملل متحد از سوی فرانسه و اسپانیا برای آتش‌بس در حلب سوریه را وتو کرد. 11 کشور به این پیش‌نویس رای دادند، 2 کشور مخالفت کردند و 2 کشور رای ممتنع دادند. وتوی روسیه هم ضربه‌ای تمام کننده برای پیش‌نویس بود.

پس از رای گیری بر سر پیش‌نویس قطعنامه، نمانیده بریتانیا در شورای امنیت، به شدت از موضع روسیه انتقال کرد و گفت که وتوی روسیه تکرار همان «ننگی»‌است که روسیه در سیاست‌هایش انجام می‌دهد. او خطاب به نماینده روسیه که رئیس دوره‌ای شورای امنیت است گفت:‌ «به خاطر وتو نمی‌توانم از تو تشکر کنم».

پیش از رای گیری، جان مارک ایرلوت وزیر امور خارجه فرانسه، در سخنانی در جلسه شورای امنیت گفت که وضعیت حلب، روی محک قرار دارد. او گفت: «اگر اکنون اقدامی نکنیم، جهان برای همیشه حلب را از دست خواهد داد».

او ادامه داد: «شورای امنیت باید خواستار توقف بمباران حلب و ورود کمک‌های بشردوستانه شود. آن‌چه در سوریه روی می‌دهد، تکرار نسل‌کشی است».

او گفت «رئیس نظام سوریه و متحدانش، با تروریسم مبارزه نمی‌کنند، بلکه آن را تقویت می‌کنند هرکس در کنار نظامی بایستد که مردمش را می‌کشد، باید پیامدهایش را تحمل کند. نباید عاملان جنایت‌‌های جنگی در سوریه از مجازات در امان بمانند».