.
.
.

کشته شدن 8 تن از نیروهای «پ.ک.ک» در منطقه حکاری ترکیه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

منابع امنیتی ترکیه روز شنبه 8 اکتبر از کشته شدن 8 تن از نیروهای حزب «پ.ک.ک » به دست نیروهای این کشور خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، نیروهای امنیتی ترکیه طی عملیاتی در منطقه «گوون داغی» واقع در استان حکاری 8 تن از شبه نظامیان «پ.ک.ک» را به قتل رساندند.

به گفته این خبرگزاری شمار تلفات این گروه استقلال طلب کردستان ترکیه در مناطق مذکور از تاریخ 4 اکتبر تاکنون به 34 نفر رسید.

حزب کارگران کردستان که به صورت مخفف به شکل «پ‌.ک.‌ک» معروف است، نام گروهی چپگرا و مسلح در کردستان ترکیه است که از سال 1984 به صورت مسلحانه علیه دولت ترکیه برای انچه را که "خودمختاری کردستان و حقوق فرهنگی و سیاسی کردها" می نامد، در ترکیه می‌جنگد.

حزب «پ.ک.ک» پیش تر به دنبال ایجاد یک دولت مستقل کُردی در جنوب و جنوب شرقی ترکیه بود. اما پس از چندین مذاکره با دولت ترکیه سقف مطالبات خود را کاهش داد و هم اکنون به دنبال حقوق فرهنگی و زبانی کردها و ایجاد نوعی از خودگردانی در چهارچوب مرزهای ترکیه است.

این حزب پس از سی سال درگیری از اواخر سال 2012، بین حکومت ترکیه و عبدالله اوجالان، رهبر «پ.ک.ک»، گفتگوهای برای صلح آغاز شد.

این حزب در دههٔ 70 به عنوان یک سازمان ظهور کرد و سپس در اواخر دههٔ 80 و دههٔ 90 بخش اعظم جنوب شرقی ترکیه صحنهٔ درگیری نظامی میان این گروه و ارتش ترکیه بود.

بنیان‌گذار و رهبر این حزب عبدالله اوجالان است که هم اکنون در زندانی در جزیره امرالی در نزدیکی استانبول به سر می‌برد. پس از زندانی شدن اوجالان، مراد کارایلان و چند تن از فرماندهان قدیمی این حزب را رهبری می کنند.