.
.
.

کری: باید درباره جنایت‌های جنگی روسیه و نظام اسد در حلب تحقیق کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا گفت که اقدام‌های روسیه و نظام اسد در حلب از جمله بمباران بیمارستان‌ها، ضرورت تحقیق در وقوع جنایت‌ جنگی در این شهر را به وجود آورده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، کری جمعه ۷ اکتبر پیش از دیدار با همتای فرانسوی‌اش، در کنفرانسی خبری گفت: «شب گذشته نظام سوریه بیمارستان دیگری را بمباران کرد، ۲۰ تن را کشت و ۱۰۰ تن دیگر را زخمی کرد. روسیه و نظام چندین توضیح برای جهان بدهکارند از جمله درباره بمباران بیمارستان‌‌ها، مراکز پرشکی، کودکان، زنان و...، این اقدام‌ها ضرورت تحقیقی مناسب درباره جنایت‌های جنگی را به وجود آورده است و باید عاملان این اقدام‌ها مجازات شوند».

حدود دو هفته پیش پس از آغاز درگیری‌ها در پی شکست آتش‌بس یک هفته‌ای که با توافق آمریکا و روسیه برقرار شد، ارتش دولتی و متحدانش، پیشروی‌هایی در مناطق شمال و مرکز شرق حلب که در کنترل مخالفان قرار دارد، داشتند. در این مناطق، بیش از ۲۵۰ هزار غیر نظامی زندگی می‌کنند.

در این مدت چند بیمارستان توسط جنگنده‌های روسیه و نظام اسد بمباران شد و به طور کامل از خدمت خارج شد. ده‌ها غیر نظامی هم در حملات روسیه و نظام اسد به حلب کشته شدند.