.
.
.

شورای امنیت در باره اوضاع سوریه جلسه‌ای «فوق‌العاده» تشکیل می‌دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شورای امنیت سازمان ملل متحد امروز جمعه 7 اکتبر 2016 بار دیگر درباره اوضاع سوریه جلسه‌ای «فوق العاده» تشکیل می دهد.

این جلسه پس از هشدار دی مستورا فرستاده ویژه سازمان ملل به سوریه تشکیل می شود که گفته بود در صورت ادامه بمباران هوایی روسیه و رژیم اسد، تا پایان سال جاری شاهئد نابودی و یرانی کامل مناطق شرق حلب خواهیم بود.

به گزارش العربیه به نقل از منابع شورای امنیت این جلسه که به دعوت روسیه تشکیل شده است قرار است ساعت 14 به وقت گرینیچ برگزار شود.در این جلسه دی مستورا یک گزارش ویدیویی از اوضاع سوریه ارائه خواهد داد.

وزیر خارجه روسیه روز پنجشنبه اعلام کرد که کشورش طرح فرانسه برای سوریه را برسی خواهد کرد اما در عین حال تاکید کرد که مسکو برخی از بندهای این پیشنهاد را تغییر خواهد داد.

وزیر خارجه روسیه گفت مسکو نگرانی‌های پاریس در باره «فاجعه انسانی» در حلب را درک می کند.

از سوی دیگر وزیر خارجه فرانسه گفت که هیچ چیزی نمی تواند «آتش جنک و قتل عام سوری‌ها در حلب» را توجیه کند.

وی افزود:«روسیه همپیمان اسد است و نباید در قتل عام‌ها شریک باشد».

گفتنی است که طرح فرانسه خواستار متوقف کردن فوری بمباران‌ها علیه مردم بی دفاع حلب شده است. طرح فرانسه به عنوان آخرین تلاش کشورهای غربی برای متوقف کردن آتش بس در سوریه به شمار می رود.

روسیه پیشتر اعلام کرد با طرح فرانسه که از نظر مسکو یک طرح سیاسی است اعلام مخالفت کرده بود.

اما نشست امروز که به پیشنهاد روسیه صورت می گیرد در واقع یک روز پس از ناکامی غربی‌ها در تصویب قطعنامه‌ای در جلسه‌های دو روز گذشته سازمان ملل متحد برگزار می شود.

مسکو علاوه بر مخالفت با طرح فرانسه پیشتر با قطعنامه پیشنهادی کشورهای عربی به شورای امنیت نیز مخالفت کرده بود.

ویتالی چورکین، نماینده روسیه در سازمان ملل که مخالفت صریح مسکو با پیش نویس قطعنامه کشورهای عربی را اعلام کرده بود گفته بود اگر لحن کنونی پیش نویس بویژه درباره موضوع برکناری بشار اسد تغییر کند، ما خیلی راحت تر می توانیم درباره تصویب قطعنامه صحبت کنیم.