.
.
.

ترکیه: مشارکت شبه‌نظامیان شیعه در عملیات موصل بر مشکلات خواهد افزود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مولود چاووش‌اغلو وزیر امور خارجه ترکیه جمعه ۷ اکتبر گفت که مشارکت شبه‌نظامیان شیعه در عملیات آزادسازی شهر موصل عراق از تصرف شبه‌نظامیان گروه داعش باعث بازگشت صلح به منطقه نخواهد شد.

تنش‌ها میان عراق و ترکیه با نزیک شدن احتمال آغاز عملیات موصل شدت یافته است. اختلاف اصلی میان دو طرف بر سر حضور نیروهای ترکیه در شمال عراق است. اکثر این نیروها در پایگاه نظامی بعشیقه حضور دارند و در حال آموزش شبه‌نظامیان داوطلب سنی و واحدهای از پیشمرگه‌های کُرد هستند.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، چاووش‌اغلو در کنفرانس مشترکی که به همراه همتای اسپانیایی‌اش در آنکارا برگزار کرد، گفت:‌ «نیروهایی که در پایگاه بعشیقه آموزش دادیم، از اهالی موصل هستند. مشارکت این نیروها برای موفقیت عملیات بسیار مهم است».

او افزود: «مشارکت شبه‌نظامیان شیعه در این عملیات، باعث تحقق صلح در موصل نمی‌شود، برعکس بر مشکلات می‌افزاید».

وزیر امور خارجه ترکیه همچنین گفت که ترکیه آماده پشتیبانی از عملیات است.

پنجشنبه بن علی یلدریم نخست‌وزیر ترکیه، عکس العمل عراق در برابر حضور نیروهای نظامی ترکیه در پایگاه بعشیقه واقع در شمال موصل را «نامفهوم» توصیف کرده و گفته بود که سربازان ترکیه برای جلوگیری از تغییر ترکیب جمعیتی در این منطقه حضور دارند.

دیده‌بان بین‌المللی حقوق بشر، پنجشنبه، در تحلیلی که منتشر کرده بود، این سوال را مطرح کرد که شبه‌نظامیان عراقی موسوم به «حشد الشعبی» با توجه به نقض حقوق بشری که در عملیات گذشته انجام داده‌اند، آیا در عملیات موصل شرکت خواهند کرد.

این سازمان حقوقی افزوده است: «باید شبه‌نظامیان حشد الشعبی هم از مشارکت در عملیات موصل منع شوند».