.
.
.

ترکیه:مشارکت شبه نظامیان شیعه در جنگ موصل باعث استقرار صلح نمی شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

چاووش اغلو وزیر خارجه ترکیه روز جمعه 7 اکتبر گفت که مشارکت شبه نظامیان شیعه موسوم به «حشد الشعبی» در جنگ موصل باعث استقرار صلح نمی شوند، اما نیروهایی که ترکیه آنها را آموزش داد، برای پیروزی عملیات بسیار موثر و ضروری هستند.

گفتنی است که اغلب نیروهای سیاسی و نظامی متشکل از سنی‌های عراق در استانهای انبار و موصل با ورود نیروهای موسوم به«حشد شعبی» به دلیل گرایش‌های "فرقه گرایانه" این گروه مخالف هستند.

ائتلاف متحدون فراکسیون سنی‌ها در پارلمان عراق که بزرگترین تشکل رسمی و قانونی سنی‌ها در این کشور است روز سه شنبه طی بیانیه اعلام کرد که هیچ تمایلی نسبت به مشارکت حشد الشعبی در آزاد سازی موصل ندارد.

اسامه النجیفی رهبر ائتلاف متحدون عراق اعلام کرد تمایلی به شرکت نیروهای حشد الشعبی متشکل از شبه‌نظامیان شیعه در آزادسازی موصل ندارند.

براساس بیانیه‌ منتشره از سوی دفتر رهبر ائتلاف متحدون عراق، اسامه النجیفی؛ رهبر این ائتلاف در دیدار با فاروق قیماقچی؛ سفیر ترکیه در بغداد پایتخت عراق در باره آمادگی برای آزادسازی استان موصل از دست گروه تروریستی داعش و مقابله با این گروه بحث و گفتگو کردند.

النجیفی در این دیدار، درباره شرکت نیروهای حشد الشعبی در عملیات آزادسازی موصل، اظهار داشت:« شرکت این نیروها در عملیات آزادسازی موصل را نمی پذیریم.»

وی خواستار آزادی هرچه زودتر مردم موصل از دست گروه داعش شد و تصریح کرد: «در این روند، تصمیم مردم موصل مهم است و دولت نیز باید در این چارچوب کمک‌های خود را ارائه کند».

بسیاری از شخصیت های سیاسی عراق با مشارکت حشد الشعبی در آزاد سازی موصل مخالت می‌کنند.

نیروهای حشد شعبی پیش از این در فلوجه و برخی مناطق سنی نشین دست به قتل عام دسته جمعی سنی‌ها زدند.
سازمان حقوق بشر این گروه را به ارتکاب جنایات ضد بشری متهم کرد.

وزیر خارجه ترکیه همچنین از آمادگی کشورش برای مشارکت در عملیات طرد نیروهای داعش از موصل خبر داد.