.
.
.

بغداد: حضور نیروهای ترکیه در عراق، جنگ موصل را پیچیده می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

عثمان الغانمی رئیس ستاد ارتش عراق در گفتگو با العربیه اظهار داشت که حضور نیروهای ترکیه در خاک عراق، عملیات آزاد سازی موصل را پیچیده می کند. او گفت که در عملیات آزاد سازی موصل، خطرهای امنیتی وجود دارد که شاید به هدف قرار دادن نیروهای ترکیه از طریق اشتباه منجر شود.

از سوی دیگر، مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه گفته که اختلاف میان کشورش و عراق در صورت توقف بغداد از اظهارات درباره ترکیه، قابل حل است.

پیشتر، علی یلدرم، نخست وزیر ترکیه بر حضور نظامی کشورش در شمال عراق تاکید کرد و گفت که حضور این نیروها از تغییر بافت اجتماعی ساکنان منطقه جلوگیری خواهد کرد.

از سوی دیگر، بغداد اظهارات ترکیه را رد کرده و با تقدیم شکایتی به شورای امنیت سازمان، خواستار برگزاری جلسه فوق العاده شده است.

در مقابل، نخست وزیر ترکیه تاکید کرد که حضور نظامی کشورش در پادگان بعشیقه به منظور ضمانت عدم تغییر در بافت اجتماعی ساکنان منطقه، باقی خواهند ماند.

یلدرم افزود: دولت عراق با تمرکز بر حضور نیروهای ترکیه وقت تلف می کند، درحالی که 63 کشور خارجی برای مبارزه با تروریسم حضور دارند. ما 350 کیلومتر مرز مشترک با عراق داریم و بغداد هیچ اقدامی علیه حزب کارگر ترکیه (پ ک ک) که در آنجا حضور دارد، انجام نمی دهد.»

برخی ناظران بر این باورند که حضور ترکیه در شمال عراق، پیامی به حشد شعبی است که این گروه نمی تواند، جنایت های خود در برخی مناطق عراق را در موصل تکرار کند.

اما پیام مهمتر برای ایران است که این کشور نمی تواند با وجود ترکیه، در مناطق شمالی عراق همچون جنوب آن، نفوذ داشته باشد.