.
.
.

کشته شدن یکی از رهبران برجسته اخوان المسلمین مصر در قاهره

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزارت کشور مصر روز دوشنبه 4 اکتبر اعلام کرد، محمد کمال یکی از رهبران برجسته اخوان المسلمین مصر طی درگیری با پلیس هنگام بازداشت وی در منطقه‌ای از قاهره کشته شد.

وزارت کشور مصر در بیانیه خود گفته است که یک عضو دیگر از شاخه مسلح اخوان به نام «یاسر شحاته» نیز به دست پلیس کشته شده است.

وزارت کشور مصر همچنین گفته است که محمد کمال مسوول شاخه نظامی جماعت اخوان المسلمین است.

این وزارت افزود: کمال و شحاته در تبادل آتش با نیروهای امنیتی در جریان محاصره یک آپارتمان در منطقه البساتین قاهره کشته شده‌اند.

از سوی دیگر گروه اخوان المسلمین مصر اعلام کرده که روز دوشنبه محمد کمال که عضو دفتر ارشاد این تشکیلات بوده به همراه شحاته در یکی از مناطق شرقی قاهره توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند و سپس در بازداشتگاه به قتل رسیدند.

وزارت کشور مصر در بیانیه‌اش از کشف مقادیری سلاح و مهمات و اسناد متعلق به جماعت اخوان در داخل آپارتمان یاد شده خبر داده است.

کمال از زمان نا آرامی های میدان رابعه عدویه دراگوست 2013 در انظار عمومی ظاهر نشده بود. وی یکی از رهبران تحت پیگرد اخوان توسط نیروهای امنیتی مصر معرفی شده بود.

کمال از سوی دولت کنونی مصر به تحریک به قتل و ترویج خشونت و عضویت در گروه اخوان المسلمین متهم بود و طی محاکمه غیابی در دو پرونده به حبس ابد محکوم شده بود.

وی از اعضای برجسته اخوان است و مدتی عهده دار ریاست اتاق مدیریت بحران این گروه و متصدی دفتر ارشاد آن بود اما در سال 2016 از کمیته مرکزی استعفا داد. گفته می شود استعفای وی پس از اعتراض شمار زیادی از رهبران اخوان علیه وی صورت گرفت.

پس از رویدادهای سال 2013 در مصر و سقوط حکومت اخوان توسط ارتش این کشور که با حمایت ت/اهر کننده گان مخالف اخوان صورت گرفت، میان اعضای داخلی این گروه اختلافاتی بروز کرد.