.
.
.

آنکارا: ما در مخالفت با قانون«جاستا» در کنار ریاض ایستاده‌ایم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سخنگوی رئيس جمهوری ترکیه روز سه شنبه 4 اکتبر گفت که آنکارا در مخالفت با قانون، "جاستا" در کنار پادشاهی سعودی قرار دادرد.
ابراهیم کالین گفت:«این قانون حق حاکمیت دولت‌ها را تضعیف و تهدید می کند».

کالین که با کانال تلویزیونی «خبر ترک» مصاحبه می کرد، گفت:«آنکارا در مخالفت با این قانون که به اهالی قربانیان حمله تروریستی 11 سپتامبر حق می دهد که علیه پادشاهی سعودی دعوا قضایی بکنند، به شدت مخالفت می کند».

سخنگوی رئیس جمهوری ترکیه گفت:«آنکارا طی روزهای آینده طرحی برای آتش‌بس در سوریه ارائه خواهد داد و رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه طی تماس تلفنی با ولادیمیر پوتین و باراک اوباما در این زمینه صحبت کرده است».

در همین حال شورای وزیران پادشاهی سعودی روز گذشته در بیانیه‌ای اعلام کرد، تصویب قانون «جاستا» توسط ایالات متحده آمریکا باعث ایجاد نگرانی‌های بزرگی برای جامعه بین المللی شده است.

شورای وزیران در بیانیه‌ای تاکید کرد، این قانون مصونیت حاکمیت کشورها از جمله ایالات متحده آمریکا را تضعیف خواهد کرد.

شورای وزیران در بیانه خود تاکید کرد که تصویب قانون «جاستا» توسط ایالات متحده آمریکا باعث ایجاد نگرانی‌هایی برای جامعه بین المللی که روابط آن بر اساس اصل مساوات و مصونیت حاکمیت ملت‌ها که از صدها سال بر این منوال بوده است لطمه وارد می کند و باعث تضعیف آن می شود.

قانون «جاستا» که اخیرا در کنگره آمریکا مطرح شده است به بازماندگان قربانیان حملات یازده سپتامبر اجازه می‌دهد تا علیه کشورهایی که شهروندان آنها در حمله تروریستی به آمریکا شرکت داشتند، اقامه دعوا کنند.

شورای وزیران در بیانیه خود با تاکید بر اینکه این قانون باعث تضعیف مصونیت حاکمیت دولت‌ها و نیز پیامدهای منفی برای تمامی کشورها از جمله خود آمریکا در پی خواهد داشت، از کنگره آمریکا خواست تا حکمت و عقلانیت را بکار گیرد و ازعواقب ناگوار و پیامدهای وخیم این قانون جلوگیری کند.

طبق قانون «جاستا» در صورتی که ثابت شود دولت پادشاهی سعودی با هر دولت دیگری در حملات 11 سپتامبر نقش داشته‌اند، بازماندگان قربانیان می توانند علیه این دولت‌ها در دادگاه‌های آمریکا شکایت کنند.