.
.
.

راه فرار کجاست؟.. بمب‌های سنگر شکن کودکان حلب را در مدراس زیرزمینی هم هدف قرار می‌دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سازمان «سیف ده چیلدرن» در بیانیه‌ای اعلام کرد که کودکان دیگر در حلب حتی با وجود استفاده از مدارس زیر زمینی، به دلیل به کارگیری بمب‌های «سنگر شکن» توسط نیروهای دولتی سوریه و روسیه در بمباران مناطق محاصره شده شهر، دیگر در امان نیستند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این سازمان غیر دولتی در بیانیه خود افزود که به کارگیری این نوع از بمب‌ها، می‌تواند یک جنایت جنگی باشد.

این بیانیه افزوده است: «مدارس واقع در مناطق شرق حلب که قرار بود شنبه درهای خود را باز کند، به دلیل حمله وحشیانه به شهر، بسته مانده و حدود ۱۰۰ هزار کودک ، از آموزش محروم هستند».

این سازمان توضیح داده که از ۱۳ مدرسه از جمله ۸ مدرسه زیر زمینی حمایت می‌کند «اما به دلیل به کارگیری بمب‌های سنگر شکن در جنگ که تا عمق ۴ یا ۵ متری زمین فرو رفته و سپس منفجر می‌شود، حتی این مدراس دیگر امن نیست».

«سیف ده چیلدرن» به نقل از «عمر» مدیر یکی از این مدارس در شرق حلب تاکید کرده است: «والدین فرزندان خود را به مدارس نمی‌فرستند زیرا همه چیز هدف هدف حمله قرار می‌گیرد». او ادامه داده است: «صدای انفجار بمب‌های سنگر شکن خود باعث ترس و وحشت می‌شود».

از حدود ۱۰ روز پیش نیروهای دولتی سوریه با پشتیبانی هوایی روسیه، حمله‌ای بزرگ برای کنترل کامل شهر حلب آغاز کردند. ارتش دولتی سوریه و متحدانش، مناطق تحت کنترل مخالفان در حلب که که حدود ۲۵۰ هزار غیر نظامی ساکن آن است، محاصره می‌کنند.

پیش از این استیفن اوبراین دستیار دبیرکل سازمان ملل متحد در امور بشر دوستانه گفت که اوضاع کنونی حلب «خطرنا‌ک‌ترین فاجعه انسانی است که تا کنون در سوریه روی داده است».

اوبراین در جلسه ویژه شورای امنیت سازمان ملل متحد برای بحث بر سر اوضاع انسانی در حلب گفت:‌ «سامانه بهداشتی در مناطق محاصره شده شرق حلب، در آستانه فروپاشی است و کودکان بزرگترین آسیب دیدگان این وضعیت هستند».