.
.
.

تظاهرات شهروندان عرب در اعتراض به اعدام تبعیض‌آمیز دو جوان اهوازی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جمعی از شهروندان اهوازی در اعتراض به اعدام دو جوان عرب، شب جمعه در کوی انقلاب اهواز تظاهراتی شبانه را ترتیب داده و با روشن كردن آتش شعارهای ضد حكومتی سر دادند.

دو جوان اعدام شده به نام‌های عدنان عموری و علی عموری از اهالی قلعه کنعان در حومه جنوبی اهواز بودند که در زندان گوهردشت كرج در تاريخ چهارشنبه 7 مهر به اتهام ” سرقت مسلحانه” و ” اقدام عليه امنيت ملی” به دار آویخته شدند.

اين دو تن در تاريخ 11/12/1392 همراه 4 تن ديگر دستگير و سپس در شعبه 15 دادگاه انقلاب به رياست قاضی صلواتی در اسفند 1393 محاكمه و به اعدام محكوم شدند که حكم اعدام آنها در شعبه 41 ديوان عالى كشور تاييد شد.

طبق حكم صادره از شعبه 15 دادگاه انقلاب تهران پنج متهم اول به اعدام محكوم شدند از بين متهمين كه همگى به اعدام محكوم شدند تنها دو شخص از شهر اهواز منطقه "قلعه چنعان" به نام عدنان عموری فرزند قربان متولد 1365 وعلی عموری فرزند شريف متولد 1366 در روز چهارشنبه 7 مهرماه سال جارى اعدام شدند ديگر متهمان غير عرب مى باشند که حكم آنان اجراء نشد. طبق حكم صادره از شعبه 15 دادگاه انقلاب تهران اين افراد نيز به جرم سرقت مسلحانه از طلا فروشى‌ها در شهرهاى اهواز، شوش و دزفول محکوم شده بودند.

بنا به گفته سايت " تريبون صداى سوم" يكى از بستگان عمورى به روند غيرعادلانه محاكمه و تبعیض در اجراى حكم اعتراض کرد و گفت: تبعیض در تمامی امور این مملکت نمايان است چرا متهمان ردیف اول و دوم اعدام نشدند اما متهمان ردیف 3و4 را اعدام کردند چون اینها تهرانی نبودند بلکه عرب هستند.

او در ادامه گفت: نسبت به حكم در تمام نهادها اعتراض كرديم اما فساد و رشوه در همه جا رخنه كرده است و توانايى پرداخت هزينه دلالان و واسطه ها را نداشتيم.