.
.
.

اردوغان:«جاستا» قانونی غلط وتصویب آن توسط کنگره آمریکا اشتباه است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه روز شنبه 1 اکتبر 2016 از تصویب قانون "جاستا" توسط کنگره آمریکا به شدت انتفاد کرد و آن را قانونی بد توصیف کرد.

قانون "جاستا" یا "عدالت ضد تروریست" قانونی است که کنگره آمریکا در دفاع از خانواده های قربانیان حادثه 11 سبتامبر تصویب کرده است.

به موجب این قانون دادگاههای امریکا به خانوادهای قربانیان این حق می دهند که علیه کشورهای عاملان حادثه یازده سپتامبر 2011 شکایت قضایی بکنند و آنها را جریمه مالی کنند.

اردوغان که در پارلمان ترکیه سخنرانی می کرد، گفت:«این قانون با اصل مسئولیت فردی اشخاص در ارتکاب جنایت منافات دارد این قانون وتصویب آن اشتباه است.امیدواریم که کنگره آمریکا در اسرع وقت در باره ان تجدید نظر کند».

به گزارش خبرگزاری اناتولی، سخنان اردوغان دو روز پس از سفر شاهزاده محمد بن نایف ولیعهد سعودی به ترکیه ایراد شده است.

اردوغان با استقبال گرم از ولیعهد سعودی گفته است که روابط میان سعودی و ترکیه بیش از هر زمان دیگری محکمتر و وبهتر شده است.
شاهزاده محمد بن نایف و اردوغان در آن دیدار بر ضرورت تقویت روابط دوجانبه و افزایش همکاری‌های منطقه‌ای تأکید کردند.

باراک اوباما رئیس‌جمهور آمریکا روز جمعه 23 سپتامبر پیش‌نویس قانون موسوم به «عدالت در برابر حامیان تروریسم» که قبلاً با اکثریت آراء در هر دو مجلس سنا و نمایندگان به تصویب رسیده بود را وتو کرده بود.

این قانون به دادگاه‌ها اجازه می‌دهد هنگام وقوع حمله تروریستی در داخل خاک آمریکا مصونیت قضایی حاکمیتی که دولت‌های خارجی بطور سنتی ازآن برخوردار هستند را برای دولت یا دولت‌های مظنون به مشارکت در چنین حملاتی لغو کنند.

استدلال کاخ سفید در مخالفت با این قانون این بود که دیگر کشورها ممکن است تصویب آن را بهانه‌ای برای تعقیب قضایی دیپلمات‌ها، نیروهای نظامی یا شرکت‌های آمریکایی قرار دهند. موافقان آن، از طرف دیگر، می‌گویند متن قانون به نحوی تنظیم شده که تنها اقدامات تروریستی در داخل خاک آمریکا را در بر می‌گیرد.

گفتنی است که نه تنها ترکیه وسعودی از تصویب این قانون انتقاد کردند بلکه مصر و برخی از کشورهای عربی و شخصیت هایی ازپارلمانهای اروپایی نیز به ان اعتراض کردند.