.
.
.

اختلافات یک جاسوس با همسرش بزرگترین عملیات دریایی تاریخ را با خطر شکست مواجه کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

اختلاف میان یک جاسوس بریتانیایی اسپانیایی الاصل و همسرش نزدیک بود بزرگترین حمله هوایی-دریایی همپیمانان علیه نازی‌ها را در جنگ جهانی دوم به شکست بکشاند.

به نوشته سایت شبکه بین‌المللی بی بی سی، خوان پویول گارسیا جاسوس بریتانیا، موفق شده بود نازی‌ها را متقاعد کند که حمله نیروهای ائتلاف، به نورمندی نخواهد بود بلکه منطقه بادکالی را هدف قرار خواهد داد.

عملیات نورمندی که «نبتون» نامیده می‌شود، بزرگترین عملیات یورش دریایی در تاریخ به شمار می‌آید که در جنگ جهانی دوم روی داد. این عملیات به آزاد سازی مناطق آلمانی اشغال شده توسط نازی‌ها و در پی آن، پیروزی ائتلاف علیه آلمان غربی انجامید.

اما آراسلی همسر خوان پویول، تحمل زندگی مخفی در لندن پس از محدودیت‌های اعمال شده علیه او و خانواده‌اش از سوی سازمان اطلاعات بریتانیا را نداشت. او پس از اختلاف با همسرش در ژوئن ۱۹۴۳، تهدید کرد که اگر به او اجازه دیدار با مادرش داده نشود، به سفارت اسپانیا خواهد رفت و همه چیز را فاش خواهد کرد.

خانواده در منطقه هارو در شمال غرب لندن می‌زیست. در آن جا خوان پویول، جاسوسانی داشت که اطلاعاتی غلط برای مسئولان آلمان نازی می‌فرستادند.

این اطلاعات غلط که به نازی‌ها فرستاده می‌شد، باعث شد از محل اصلی عملیات روز ۶ ژوئن ۱۹۴۴ غافل شوند.
همسر پویول، تحمل زندگی پر رمز و راز شوهرش را نداشت و دلش برای وطنش و غذای اسپانیایی تنگ شده بود. او از خوان به خاطر غیبت‌های طولانی‌اش از خانه هم خشمگین بود.

در اسناد سازمان اطلاعات بریتانیا که در آرشیو ملی موجود است، افسر مسئول تحقیق با همسر خوان پویول گفته بود: «حتی برای ۵ دقیقه بیشتر نمی‌خواهم با او زندگی کنم»، سپس فریاد زده بود: «حتی اگر مرا بکشید به سفارت اسپانیا خواهم رفت».

اسناد رسمی حاکی از آن است که سازمان اطلاعات تمایل داشت خوان پویول را به عنوان جاسوسی علیه روس‌‌ها در دورت جنگ سرد به کار گیرد.

او در جنگ جهانی ماموریت آن را داشت که به نازی‌ها بقبولاند که جاسوس آن‌ها است و به آن‌ها اطلاعات اشتباه بدهد. او همچنین باید همسرش را متقاعد به حفظ اسرار می‌کرد.

با وجود این‌که افسر مسئول خوان پویول پیشنهاد کرد تا به همسرش گفته شود که از کار اخراج شده، اما خوان گفت که این مساله برای ساکت کردن همسرش کافی نیست و باید به او گفته شود که به دلیل اعتراض‌هایش، بازداشت شده است.

افسر مسئول مجبور شد همسر خوان را چشم بسته به ملاقاتش به زندان ببرد، و آن‌جا او را متقاعد به کمک به همسرش کرد.

ادوارد کاسن مشاور قانونی سازمان اطلاعات هم به او گفت در صورت توقف از این رفتار، شوهرش آزاد خواهد شد و به او اجازه بازگشت به کار داده خواهد شد.