.
.
.

یمن...تلاش جامعه جهانی برای برقراری آتش‌بس

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

اسماعیل اولد شیخ احمد، فرستاده ویژه سازمان ملل متحد برای یمن، جهت ملاقات و گفتگو با عبدربه منصور هادی رئیس جمهوری این کشور وارد ریاض شد.

سفر ولد الشیخ به ریاض و ملاقات با منصور هادی در چارچوب تلاش های بین‌المللی ومنطقه‌ای است که برای برقراری آتش‌بس بکار گرفته شده است. ولد الشیخ قرار است پس از گفت وگو با هادی راهی مسقط پایتخت عمان شود تا با هیئت کودتایگران حوثی وصالح نیز گفت وگو کند.

به گزارش تلویزیون العربیه به نقل از شربل راجی، سخنگوی ولد الشیخ، مهمترین ماموریت فرستاده ویژه سازمان ملل در این رابطه کسب توافق طرف های درگیر برای برقراری آتش‌بس 72 ساعته در یمن است که پیشتر جان کری وزیر خارجه آمریکا آن را پیشنهاد کرده بود.

شربل راجی گفت:«اجنده سیاسی ولد الشیخ در این سفر بر مبنای نتایج گفتگوهای کویت و در نهایت رسیدن به راه حلی مسالمت آمیز متمرکز شده است».

در همین حال برخی منابع یمنی اعلام کردند، ابتکار عمل فرستاده سازمان ملل متحد این بار علاوه بر حمل نتایج مذاکرات سوئیس و کویت، پروسه‌ای شامل را با خود حمل می کند که این ابتکار عمل در یک پروژه سیاسی یکپارچه طی روزهای آینده به احزاب یمن ارائه خواهد شد.
منابع یمنی پیش بینی کردند این بار مذاکرات تنها میان طرفین یمنی نخواهد بود بلکه این بار با وساطتت سازمان ملل و شورای امنیت و ضمانت تطبیق آن در مرحله بعدی خواهد بود.

طبق این گزارش، در این ابتکار بین المللی اساس راه حل بر خروج کودتاگران از صنعا و استان‌های تعز، اب و البیضاء پایه ریزی شده است و این گام به عنوان اولین گام پیش از تشکیل دولت وحدت ملی و تحویل سلاح به طرف ثالث و بی طرف در نظر گرفته شده است.

منابع تاکید کردند که مشاورات کنونی با سفر فرستاده سازمان ملل وسفرای کشورهای عضو دائم شورای امنیت و گفتگوی آنها با طرفهای نزاع و همه احزاب یمنی آغاز و سپس با برگزاری یک کنفرانس بین المللی و امضای توافقنامه صلح نهایی در کویت پایان خواهد یافت.