.
.
.

چرا پوتین با تمام خطرها بر ادامه جنگ در سوریه اصرار دارد؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

طی دو روز گذشته، شاهد تنش قابل توجهی میان آمریکا و روسیه به دلیل اوضاه در سوریه بودیم. این تنش پس از آن شدت گرفت که جان کری وزیر امور خارجه آمریکا، تهدید به تعلیق مذاکرات با روسیه بر سر سوریه به دلیل بالا گرفت حملات مسکو و دمشق به حلب کرد.

در همین حال روسیه اعلام کرد قصد توقف حملات هوایی در پشتیبانی از اسد را ندارد. سوال این‌است که چرا پوتین تا این اندازه از نظام اسد پشتیبانی می‌کند.

به احتمال زیاد، رمز نقش روسیه در سوریه «اوکراین باشد». دستکم اوی کاشین نویسنده روسی در یادداشتی که برای روزنامه بریتانیایی گاردین نوشته، این باور را دارد. او نوشته است:

سه سال پس از آن‌که روسیه، به عنوان میانجی میان غرب و نظام بشار اسد، وارد بحران سوریه شد، اکنون دیگر کرملین نقش میانجی را ندارد بلکه در کنار نظام اسد در حال جنگ است.

او افزوده است؛ آن هنگام حامیان پوتین در سوریه با جدیت در حال بررسی نامزدی او برای نوبل صلح به خاطر تلاش‌هایش در سوریه بودند. اما اکنون دلیل این تحول بزرگ در سیاست خارجی چیست؟ پاسخ این پرسش یک کلمه است: «اوکراین».

این نویسنده روس ادامه داده است: «بهار سال ۲۰۱۴، کرملین انضمام شبه‌جزیره کریمه را به روسیه اعلام کرد. آن زمان گمان می‌کرد که غرب به ویژه اروپا، به او اجازه محقق کردن خواست توسعه‌طلبانه‌اش را خواهد داد و دستکم در برابر انضمام مناطقی از اوکراین که مجموعه‌های از روس‌های هوادراش ساکنشان هستند، سکوت خواهد کرد. اما به مرور مشخص شد که این باور اشتباه است، جنگی گسترده آغاز شد که دو منطقه در اوکراین را فرا گرفت، یک جنگنده خطوط هوایی مالزی در اوکراین سرنگون شد، دوستان نزدیک پوتین در فهرست تحریم‌ها قرار گرفتند، گروه هشت با تعلیق عضویت روسیه، به گروه هفت تبدیل شد و برای نخستین بار پس از جنگ افغانستان، روسیه تا این اندازه منزوی شد.

کاشین ادامه داد: «پوتین با دخالت در سوریه در پی دور کردن نگاه‌ها از بحران کریمه است. او پس از آن‌که دید در اوکراین به بن‌بست رسیده، تصمیم به بالا بردن ارزش سهام خود کرد. به گونه‌ای رفتار کرد که گویا ماجرای اوکراین بی اهمیت است و روسیه به بازیگری در تنشی تبدیل شد که غرب نمی‌تواند آن را نایدده بگیرد. این دلیل سیاست جدید روسیه در قبال روسیه است».

این روزنامه‌نگار روس این‌گونه نتیجه گیری کرده است‌:‌ «روسیه اکنون به بازیگری اصلی در سوریه تبدیل شده و این غرب را مجددا مجبور به مذاکره با مسکو خواهد کرد. حملات هوایی روسیه دیگر تنها مناطق تحت تصرف گروه داعش را شامل نمی‌شود بلکه مناطق تحت کنترل مخالفان حمایت شده از غرب را هم هدف قرار می‌دهد. هدف از این اقدام طولانی کردن مدت زمان جنگ است به گونه‌ای که یک کرسی را برای روسیه در میزگرد مذاکرات تضمین کند و به سیاست خارجی کرملین مشروعیت بدهد».

او خاطرنشان کرد که روس‌ها اکنون باور کرده‌اند که پوتین در حال جنگ با داعش است و با این اقدام جلوی حملات تروریستی در داخل را می‌گیرد... «و این وضعیت تغییر نخواهد کرد مگر آن‌که رهبران غرب با پوتین گفت‌وگو کنند، نه درباره سوریه... بلکه درباره اوکراین و تحریم‌ها».