.
.
.

مطابقت دیدگاه‌های سعودی و ترکیه در قبال مسایل منطقه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه امروز جمعه از ولیعهد سعودی شاهزاده محمد بن نایف بن عبدالعزیز در کاخ ریاست جمهوری در آنکارا استقبال کرد.

به گزارش خبرگزاری سعودی "واس" همزمان با رسیدن ولیعهد سعودی به کاخ ریاست جمهوری، رئیس‌جمهوری ترکیه به پیشواز او رفت و پس از انجام تشریفات و گرفتن عکس‌های یادگاری جلسه ملاقات رجب طیب اردوغان و شاهزاده محمد بن نایف منعقد شد.

در این جلسه ولیعهد سعودی در آغاز پیام سلام و درود خادم حرمین شریفین ملک سلمان بن عبدالعزیز آل سعود و اهتمام وی به تقویت روابط میان دو کشور برادر را به رئیس جمهوری ترکیه ابلاغ کرد.

پس از آن طرفین روابط دو جانبه و مسایل مورد اهتمام مشترک و نیز تحولات منطقه خاورمیانه و تلاش‌های بین‌المللی در این زمینه را مورد بررسی قرار داند.

پس از آن طی مراسمی "نشان جمهوری" به شاهزاده محمد بن نایف اعطا شد و سرودهای ملی دو کشور نواخته و بیوگرافی ولیعهد سعودی خوانده شد.

در این مراسم رئیس‌جمهوری ترکیه در سخنانی نسبت به اعطای نشان جمهوری ترکیه به ولیعهد سعودی ابراز خوشحالی کرد و گفت که این نشان به رهبران طراز اول کشورهایی اعطا می‌شود که برای تقویت روابط کشورهایشان با ترکیه تلاش می‌کنند. او اشاره کرد که اعطای نشان بازگوکننده عمق روابط مستحکم میان دو کشور است.

اردوغان گفت:" شما روابطی را استحکام بخشیدید که بر اساس تاریخ دیرینه و برادری دو کشور بنا نهاده شده، آنهم در شرایطی که منطقه ما از فاجعه‌ها و مناقشه‌ها رنج می‌کشد. شما همواره برای برقراری صلح و امنیت در منطقه فعالیت کرده‌اید.

وی افزود که تقویت روابط میان دو کشور در همه زمینه‌ها فرصت‌های بسیاری را فراهم می‌آورد و گفت:" سفر ولاحضرت در شرایطی که کشور ما مرحله بغرنجی را طی می‌کند، حامل پیامی قوی است که نشان می‌دهد تا چه اندازه در کنار ما هستید و با ما اعلام همبستگی می‌کنید".

رئیس جمهوری ترکیه از قرار گرفتن دولت سعودی در کنار ترکیه طی دوره کودتا اظهار تشکر و قدردانی کرد.

سپس رئیس رجب طیب اردوغان نشان جمهوری را به شاهزاده محمد بن نایف اعطا کرد.


ولیعهد سعودی ضمن تشکر و قدردانی از دریافت این نشان گفت:" من در آغاز از عالیجناب به خاطر استقبال و مهمانوازی گرم و احساسات برادرانه راستینی که ابراز داشتید تشکر می‌کنم".

وی افزود:"من مفتخرانه فرمان سرورم خادم حرمین شریفین ملک سلمان بن عبدالعزیز آل سعود را دریافت کردم تا ضمن سفر به کشور برادر، درودهای اعلاحضرت حفظه الله را به حضرتعالی و به ملت برادر ترک ابلاغ کنم و به نمایندگی از سوی اعلاحضرت اهتمام پادشاهی سعودی به تقویت مشارکت استراتژیک دو کشور برادر در همه زمینه‌های سیاسی، اقتصادی، امنیتی و نظامی را تاکید کنم".

وی در ادامه ضمن تشکر به خاطر دریافت نشان جمهوری ترکیه که آن را نشانه استحکام روابط برادرانه میان دو کشور دانست، افزود:" مطابقت دیدگاه‌های دو کشورمان در قبال مسایل مختلف منطقه‌ای و بین‌المللی باعث کمال خرسندی است".

ولیعهد سعودی با اشاره به کودتای نافرجام ترکیه افزود:" ما بار دیگر از اینکه کشور برادر به رهبری شما بحران ناشی از کودتای نافرجام -الحمد لله- را پشت سر گذاشته ابراز خرسندی می‌کنیم و بر ایستادن پادشاهی سعودی به رهبری سرورم خادم حرمین شریفین حفظه الله در کنار کشور برادر که بر امنیت و ثبات آن اصرار داریم، تاکید می‌کنیم."

پس از آن اردوغان ضیافت نهاری به افتخار شاهزاده محمد بن نایف و هیئت همراه وی برگزار کرد.

شاهزاده محمد بن نایف در پایان سفر رسمی خود که در پاسخ به دعوت رئیس جمهوری این کشور انجام شد، ترکیه را ترک کرد.