.
.
.

بارزانی: استقلال کردستان عراق بدون توافق با دولت بغداد روی نمی‌دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان در کنفرانس خبری مشترک با عمار حکیم رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق در بغداد گفت که استقلال کردستان عراق بدون توافق با بغداد روی نمی‌دهد. به نوشته خبرگزاری‌های عراق، بارزانی در این کنفرانس خبری همچنین گفت که درباره عملیات آزاد سازی موصل با مقام‌های عراقی گفت‌وگو کرده است.

بنا بر گزارش‌ها، بارزانی برای گفت‌وگو درباره اختلافات میان دولت مرکزی عراق و دولت خودمختار اقلیم کردستان مسئله درآمدهای نفتی کردستان و همچنین مساله جنگ با داعش به بغداد سفر کرده است.

بارزانی قبل از این گفته بود که قصد دارد در کردستان عراق همه پرسی استقلال برگزار کند.

پیش از این دولت عراق در بیانیه‌ای اعلام کرده بود که حیدر العبادی نخست‌وزیر این کشور از مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق در دیداری که در بغداد صورت گرفت خواست کُردها از جنگ با داعش برای توسعه مناطق تحت کنترل خود استفاده نکنند.

در این بیانیه آمده است که العبادی و بارزانی در دیدار خود، آماده‌سازی‌ها برای بیرون راندن شبه‌نظامیان داعش از شهر موصل، بزرگترین شهری که این گروه در تصرف خود دارد را به بحث گذاشتند.

انتظار می‌رود پیشمرگه‌های کُرد در حمله به موصل که العبادی، امیدوار است سال جاری میلادی با پشتیبانی ائتلاف بین‌الملل به رهبری آمریکا از تصرف داعش آزاد شود، شرکت کنند.

برپایه بیانیه، العبادی به بارزانی گفته است: «ضرورت دارد که هدف از جنگ، توسعه زمین‌های تحت کنترل نباشد بلکه آزادی مردم از گروهک داعش باشد».

پس از شکست نیروهای ارتش عراق در برابر داعش در تابستان سال ۲۰۱۴، پیشمرگه‌های کُرد، شهر کرکوک را به تصرف خود در آوردند.

کُردها همچنین نفوذ میدانی خود را در مناطق اطراف موصل توسعه دادند.

نیروهای پیشمرگه در شرق، شمال و غرب موصل مستقر هستند در حالی که نیروهای عراقی، از جنوب به سمت این شهر پیشروی می‌کنند. موصل هم با حدود دو میلیون جمعیت، در تصرف داعش است.