.
.
.

پنتاگون: داعش قصد استفاده از اسحه شیمیایی را دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

کاپیتان جِف دیویز سخنگوی وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) دوشنبه ۲۶ سپتامبر گفت که شبه‌نظامیان گروه داعش قصد دارند از اسلحه شیمیایی استفاده کنند و به احتمال زیاد این نوع اسلحه را در مقابله با پیشروی نیروهای عراقی به سمت موصل آزمایش خواهند کرد.

این سخنان یک هفته پس از آن ایراد می‌شود که یک موشک حاوی مواد شیمیایی نزدیک محل حضور نیروهای آمریکایی در پایگاه هوایی القیاره عراق سقوط کرد.

جِف دیویز گفت که در آزمایشی که بر روی موشک انجام شد، مشخص شد که حاوی مواد شیمیایی است و آزمایش‌های بیشتر همچنان در حال انجام است.

او ادامه داد: «می‌دانیم که داعش پیش از این نيز چنین اقدامی انجام داده بود. مناطقی که هدف حمله شیمیایی قرار گرفت را هم می‌شناسیم. آن‌ها دستکم ۲۴ بار از جنگ‌افزارهای حاوی گاز خردل استفاده کرده‌اند».

روز جمعه حمله هوایی ائتلاف بین‌الملل به رهبری آمریکا، یک کارگاه ساخت اسلحه شیمایی داعش را در نزدیکی منطقه القیاره منهدم کرد. این دومین حمله به یک کارگاه ساخت جنگ‌افزارهای شیمیایی داعش در یک ماه اخیر بود.

سخنگوی پنتاگون گفت که توان داعش برای تبدیل گاز خردل به اسلحه، توانی ابتدایی است.

او ادامه داد، گازی که داعش از نفت استخراج می‌کند، از نظر نظامی آسیب زیادی نمی‌زند و تنها بر روی اعصاب تاثیر کمی می‌گذارد و گاز خردلی که در جنگ جهانی اول به کار می‌رفت، از آن مرگ‌بارتر نیست.

او خاطرنشان کرد: «با وجود این‌که داعش هنوز توان تبدیل مواد شیمیایی به اسلحه مرگبار را ندارد، اما نیروهای آمریکایی و عراقی باید برای مقابله با حمله شیمیایی آماده باشند».