.
.
.

جنگ‌افزارهای ممنوعه‌ای که روسیه و اسد علیه غیرنظامیان در حلب به کار می‌برند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

حملات هوایی روسیه و نظام سوریه به حلب به مناطق در کنترل مخالفان در شرق این شهر، اتهام‌هایی به ارتکاب جنایت جنگی در پی داشت.

بنا بر گزارش‌های منتشره، روس‌ها و نظام اسد، از اسلحه بسیار خطرناک ممنوعه برای هدف قرار دادن مناطق مسکونی استفاده کردند.

بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد، از به کارگیری بمب‌های آتش‌زا و سنگرشکن در هدف قرار دادن مناطق مسکونی غیرنظامی سخن گفت؛ جنگ‌افزارهایی که معمولا علیه اهداف نظامی استفاده می‌شود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، جنگ‌افزارهای جدیدی که نظام اسد و هم‌پیمان روس‌اش برای حمله به حلب استفاده می‌کنند، عبارتند ازک

۱- بمب‌‌های سنگرشکن: این بمب‌ها تاسیسات زیرزمینی را منهدم می‌کند و قادر است اتاق‌های ساخته شده در زیر زمین را هدف قرار دهد. روسیه و نظام اسد اخیرا استفاده از این بمب‌ها را در حلب آغاز کردند.

۲- بمب‌های آتش‌زا: از این بمب‌ها برای به آتش کشیدن هدف استفاده می‌شود و برای ساخت آن‌ها دو ماده ناپالم یا فسفر به کار می‌رود. از این بمب‌ها معمولا برای نشان دادن هدف‌ها یا ایجاد مانع دیدی از دود استفاده می‌شود.

۳- بمب‌های خوشه‌ای: این بمب‌ها پس از انفجار، هزاران بمب دیگر به وجود می‌آورد که در منطقه‌ای وسیع‌تر پخش می‌شود. این بمب‌ها در پنجاه سال گذشته به کشته شدن یا معلولیت حدود ۵۰ هزار تن در جهان انجامیده است و از اسلحه ممنوعه به شمار می‌آید.

۴- بمب‌های بشکه‌ای: نظام اسد از حدود دو سال پیش، از این بمب‌ها استفاده می‌کند. این بمب‌ها معمولا از بشکه‌ای مملو از گاز یا سوختی دیگر به علاوه ترکش‌های فلزی تشکیل می‌شود و از هوا به سمت مناطق پرتاب می‌شود.

هانا پرایس معاون مدیر امور امنیت بین‌الملل در مرکز پژوهش‌های «چتم هاوس» لندن در این باره گفت: «به کارگیری اسلحه در جنگ‌ها تابع قوانین بین‌المللی انسانی است که به کارگیری اسلحه علیه غیرنظامیان را ممنوع می‌داند. همچنین حملات گسترده بی‌هدف که به خشونت‌های مفرط می‌انجامد هم ممنوع است.