فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • واشینگتن به کُردهای سوریه اسلحه داد... آیا آمریکا روابط خود را با ترکیه قربانی می‌کند؟

  منبع: دبی-العربیه.نت، فارسی

  چند روز پس از آن‌که گزارش‌هایی درباره بررسی طرح مسلح سازی کُردهای سوریه توسط آمریکا با هدف شدت بخشیدن به جنگ علیه گروه داعش منتشر شد، رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه، گفت که واشینگتن محموله‌ای اسلحه توسط دو هواپیما به جنگجویان کُرد سوری رساند.

  ترکیه واحدهای حمایت از خلق کُرد را که در سوریه در حال نبرد هستند و از متحدان آمریکا در جنگ با داعش به شمار می‌آیند، مرتبط با حزب کارگران کردستان و در نتیجه «تروریست» می‌داند.

  جمهوری ترکیه در عین حال بخشی از ائتلاف بین‌الملل برای مبارزه با داعش است که آمریکا آن را رهبری می‌کند.

  اردوغان که به منظور شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد به نیویورک رفته است، در نطقی تلویزیونی گفت: «اگر فکر می‌کنید با استفاده از واحدهای حمایت از خلق کُرد و حزب کُرد اتحاد دمکراتیک، داعش را از میان ببرید، چنین اتفاقی نخواهد افتاد، زیرا این‌ها هم گروه‌هایی تروریست هستند».

  او ادامه داد: «سه روز پیش آمریکا به وسیله دو هواپیما، برای این دو گروه تروریست، در کوبانی (عین العرب)، اسلحه پرتاب کرد». او افزود که این مساله را با جو بایدن معاون رئیس جمهوری آمریکا هم درمیان گذاشته اما او در جریان نبود.

  پیش از این روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز نوشته بود که مسلح سازی مستقیم کُردهای سوریه، یکی از طرح‌هایی است که اعضای شورای امنیت ملی آمریکا، برای جنگ با داعش در حال بررسی آن هستند. باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا که در حال بررسی پیشنهادها است، به دستیارانش گفته که تمایل دارد پیش از پایان حضورش در کاخ سفید، عملیات آزادسازی الرقه، مرکز اصلی داعش در سوریه، آغاز شود.

  تصمیم به مسلح سازی کُردهای سوریه، اقدامی چالش برانگیز به ویژه برای اوباما است که در پی محقق کردن توازن میان اهداف منطقه‌ای و سیاسی ترکیه و کُردهای سوریه است؛ دو طرفی که هر دوی آن‌ها هم‌پیمان آمریکا اما دشمن یکدیگر هستند.

  مسلح سازی کُردهای سوریه به طور مستقیم که رهبران آمریکا، آن‌ها را متحدی تاثیرگذار در جنگ با داعش می‌دانند، می‌تواند به بالاتر رفتن توان برای عملیات آزادسازی الرقه بیانجامد. اما چنین اقدامی می‌تواند به تشدید تنش میان اوباما و رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه هم بیانجامد.

  اسلحه سبک

  این پیشنهاد برای نخستین بار در فرماندهی مرکزی وزارت دفاع آمریکا مطرح شده که نظارت بر عملیات نظامی آمریکا در خاورمیانه را بر عهده دارد. برپایه این طرح، کُردهای سوریه به اسلحه سبک و مهماتی محدود مجهز می‌شوند و اسلحه سنگین همچون موشک اندازهای ضد تانک یا اسلحه ضد هوایی، به آن‌ها داده نمی‌شود.

  بررسی این طرح با نگرانی‌های آمریکا از به عقب افتادن جدول زمانبندی آغاز عملیات بازپس‌گیری الرقه پس از مداخله نظامی اخیر ترکیه در سوریه صورت می‌گیرد. مداخله نظامی ترکیه و حمایتش از نیروهای ارتش آزاد سوریه، باعث قطع خط اصلی امدادرسانی داعش به الرقه شده است. اما این پیشروی باعث کاهش دستآوردهای منطقه‌ای شبه‌نظامیان کُرد هم شده که ایالات متحده را به خاطر هم‌پیمانیش با ترکیه، مورد انتقاد قرار می‌دهند. البته کمک مشاوره‌ای آمریکا به کُردها قطع نشده است.

  فرماندهان آمریکایی معتقدند که طرح مسلح‌سازی کُردهای سوریه که در مناطق مرزی با ترکیه مستقر هستند، می‌تواند به آن‌ها برای ادامه جنگ با داعش انگیزه ببخشد.

  تبلیغات