فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • نگرانی مشاور خامنه‌ای از کاهش سهم ایران در پی "زد و بند" آمریکا و روسیه بر سر سوریه

  منبع: دبی-العربیه.نت، فارسی

  یحیی رحیم صفوی دستیار ویژه علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران در امور نظامی، از آن‌چه «زد و بند» روسیه و آمریکا بر سر سوریه نامید، و دادن «سهم کمتری به ایران» ابراز نگرانی کرد.

  به گزارش خبرگزاری مهر، یحیی رحیم صفوی، شامگاه پنج‌شنبه ۲۳ در یک برنامه تلویزیونی با اشاره به ائتلاف ایران، روسیه و حزب‌الله لبنان در سوریه، گفت: «ولیکن هم اکنون سازوکاری بین آمریکایی‌ها و روس‌هاست که امیدواریم آمریکایی‌ها سر روس‌ها کلاه نگذارند و روس‌ها را در یک بازی که منافع آمریکایی‌ها بیشتر باشد و یا در بازی که سهم کمتری به ایران داده شود قرار ندهند.»

  وی تاکید کرد که این دو قدرت با یکدیگر «زد و بندهایی می‌کنند» و «سیاستمداران ایرانی باید «حواس‌شان باش» و در این میان منافع ایران و سهم ایران نباید نادیده گرفته شود».

  فرمانده پیشین سپاه پاسداران ایران: «سیاست اطمینان و اعتقاد مطرح نیست» و «بازیگری و منافع مطرح است».

  وی اضافه کرد: «بنابراین باید مراقب منافع خود باشیم، مخصوصا در ایجاد امنیت پایدار و عمق دفاع استراتژیک برای ایران.»

  پیش از این مقامات ایران از جمله علی‌اکبر ولایتی، مشاور امور بین‌الملل رهبر جمهوری اسلامی، باقی ماندن بشار اسد تا پایان دوره ریاست جمهوری خود در قدرت را «خط قرمز» جمهوری اسلامی خوانده‌اند.

  اما مقام‌های روسیه بارها تصریح کرده‌اند که مساله بشار اسد برای روسیه خط قرمز نیست. ناظران می‌گویند که ممکن است روس‌ها با برآورده شدن منافعشان، با برکناری اسد از قدرت موافقت کنند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران