فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • نشست گروه دوستان سوریه در نیویورک با ناامیدی وبدون نتیجه پایان یافت

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  مذاکرات روز پنجشنبه که میان آمریکا و روسیه در باره از سرگیری مجدد آتش بس در سوریه برگزار شده بود، با شکست مواجه شد.
  در همین حال میانجی سازمان ملل متحد برای سوریه گفت:«مذاکرات آمریکا و روسیه در باره آتش بس در سوریه طولانی و دشوار و ناامید کننده بود».

  در حالی که رژیم اسد از حمله گسترده به شرق حلب خبر داده کشورهای «دوست سوریه» با برپایی نشستی در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل بر افزایش کمک‌های خود به مخالفان سوریه تاکید کردند».

  در این نشست که با حضور وزیران امور خارجه آمریکا، انگلیس، قطر، مصر، پادشاهی سعودی و چند کشور دیگر حامی مخالفان سوریه برگزار شد، مقرر شد کمک‌ها به ائتلاف مخالفان سوری و تمامی نهادهای زیر نظر این ائتلاف افزایش یابد.

  شرکت‌کنندگان در این نشست همچنین تاکید کردند که باید هرچه سریعتر به حل و فصلی سیاسی درباره بحران سوریه دست یافت.

  در بیانیه‌ای که در پایان این نشست صادر شد آمده است: برای اجازه دادن به انتقال سیاسی قدرت در سوریه و تضمین این امر که ائتلاف مخالفان نسبت به دولت سوری و گروه‌های تندرو برتری یابد، ما مصمم هستیم تا کمک‌های خود به ائتلاف مخالفان و نهادهای وابسته به آن را افزایش دهیم.

  جان کری وزیر امور خارجه آمریکا گفت:«ما با روس‌ها ایده‌هایمان در باره راه حل بحران سوریه در میان گذاشیم و با هم تبادنظر کردیم قصد داریم فردا نیز باهمدیگر مشورت کنیم ».

  کری با ناامیدی گفت:« من امروز از دیروز کمتر مصمم هستم و حتی ناامیدتر هستم».

  جان کری، از جامعه جهانی خواست تا هرچه سریعتر راه‌حلی سیاسی برای بحران سوریه بیابد.

  در همین حال، استفان دی میستورا، فرستاده سازمان ملل به سوریه، پس اط نشست آمریکا و روسیه گفت:« خبر خوب این است که روسیه و ایالات متحده در مورد احتمال از سرگیری (آتش بس) به کار فشرده به توافق رسیدند .. جلسه طولانی و سخت و ناامید کننده بود».

  وی افزود:«همزمان همه می خواهند درگیری‌ها را آغاز کنند..ساعت‌های آینده و روزهای آینده برای صلح در سوریه سرنوشت ساز خواهد تلاش‌های صلح یا برای همیشه شکست می خورد یا به نتیجه می رسد».

  روز چهارشنبه کری وزیر خارجه آمریکا و فرانک والتر شتاینمایز، وزیر خارجه آلمان خواستار ایجاد منطقه پرواز ممنوعه در شمال سوریه شدند. روسیه اما با این درخواست به شدت مخالفت کرد.

  روسیه و ایالات متحده آمریکا در نهم سپتامبر با هدف راه‌ اندازی پروسه صلح برای سوریه، به توافق رسیدند.

  توافق بر سر آتش بس در سراسر مناطق سوریه، تسهیل ورود کمک‌های بشردوستانه و همکاری مشترک نظامی بین دو کشور را شامل می شد.

  اما این توافق پس از یک هفته با حمله رژیم اسد به کاروان‌های امداد رسانی سازمان ملل و بمباران آنها که به کشته شدن حدود 20 نفر منجر شد، نقض شد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران