.
.
.

سعودی از کشف و انهدام یک شبکه داعشی تشکیل یافته از 3 هسته خبر داد

14 شهروند سعودی و3 شهروند فلسطینی، مصری و یمنی از جمله یک زن که هدفشان انجام عملیات در ریاض بود بازداشت شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

به گزارش خبرگزاری رسمی سعودی "واس"، سخنگوی امور امنیتی وزارت کشور در پادشاهی عربی سعودی اعلام کرد که مراجع امنیتی ذیربط پس از پیگیری تهدیدهای تروریستی علیه امنیت پادشاهی سعودی، مقدرات کشور و تعقیب حامیان آن، موفق شدند طی اقدامات امنیتی مرحله‌ای چند ماهه، عملیاتی را که به عهده این شبکه تروریستی نهاده شده بود با شکست مواجه کنند. این شبکه تروریستی متشکل از سه هسته خوشه‌ای مرتبط با تشکیلات "داعش" بود.

اهداف شبکه

این شبکه طرحی در دست داشت که شهروندان، علما، ماموران امنیتی و نیز ارگان‌های امنیتی، نظامی و اقتصادی در مناطق مختلف را هدف قرار داده بود، بطوریکه هسته‌های شبکه یادشده به تهیه و آماده کردن کمربندهای انتحاری، بمب‌های انفجاری و ایجاد ترکیب لازم دست زده تا از آن در عملیات جنایتکارانه، ارایه حمایت لوجستیکی، پناه دادن به افراد تحت تعقیب، پنهان کردن آنها، دادن کمک مالی تسلیحاتی و نقل و انتقال آنها در کشور با فراهم کردن وسایل نقلیه، رصد مواضع مورد هدف، دادن خدمات اینترنتی و رسانه‌ای به تشکیلات و ارتباط با رهبری تشکیلات در خارج در زمینه همه فعالیت‌ها استفاده کند.

تابعیت تروریست‌ها

سخنگوی امنیتی افزود نشانه‌های در دست است که بیانگر بیانگر ارتباط این افراد با جنایت‌هایی است که پیشتر به وقع پیوسته و شمار اعضای این شبکه بالغ بر 17 نفر از جمله یک زن است که به طور کامل دستگیر شدند و همگی آنها تابعیت سعودی را دارند، به جز سه تن که یمنی، مصری و فلسطینی هستند.

دستگیر شدگان عبارتند از:

1-احمد محمد احمد البناوی عسيری "شهروند سعودی"

2-اسامه عبدالله صرصور "شهروند فلسطینی"

3-ا‏إسماعيل سعدی البشری "شهروند سعودی"

4-احمد عبدالله محمد الموسى "شهروند سعودی"

5-‏ خالد مشعل خالد العتيبی "شهروند سعودی"

6-‏ خلود محمد منصور الركيبی "شهروند زن سعودی"

7-خالد احمد سعد المالی "شهروند سعودی"

8-‏ سلطان بخيت بندر العتيبی "شهروند سعودی"

9- عبدالرحمن فارس عامر المری "شهروند یمنی"

10-‏ عبدالله عبدالرحمن طويرش الطويرش "شهروند سعودی"

11- عبدالله صالح سلمان الشمری "شهروند سعودی"

12- ‏عمر عبده عبدالحميد الزغبی "شهروند مصری"

13- محمد فهد محمد القحطانی "شهروند سعودی"

14-‏ محمد احمد محمد الاحمری "شهروند سعودی"

15- ناصر محمد منصور الركيبی "شهروند سعودی"

16-‏ نايف نافع حاكم البشری "شهروند سعودی"

17-‏ نصار عبدالله محمد الموسى "شهروند سعودی"

4 عملیات تروریستی

اولا: خنثی کردن چهار عملیات تروریستی در مراحل پیشرفته :

1- کشف عملیات تروریستی در 13 / 5 / 1437هـ که در آن یکی از ماموران وزارت دفاع در شهر ریاض بوسیله یک بمب دست ساز از طریق چسباندن به خودرو، هدف قرار داده بودند.

2 - خنثی کردن یک عملیات که با قرار دادن یک بمب دست ساز، ماموران آموزشی در امنیت عمومی را هنگام خروج در روز چهارشنبه 15 / 5 / 1437هـ هدف قرار داده بود.

3 - خنثی کردن عملیات تحویل دو کمر بند انفجاری در تاریخ 16 / 5 / 1437هـ و دستگیری عاملان آن و نیز حمله به موضع یک تروریست در استان القویعیه و کشف و ضبط مواد انفجاری در آن.

4- خنثی کردن یک عملیات انتحاری و دستگیری مامور انجام آن که در بند (17) نصار عبدالله محمد الموسی ( سعودی) ذکر شده است. وی در هنگام دستگیری کمربند انفجاری به همراه داشت. او امکان دینی و یک موضع نظامی وابسته به وزارت گارد ملی در استان الاحساء را شناسایی و در صدد هدف قرار دادن آنها بود. زمان انجام این عملیات تروریستی روز جمعه 17 / 5 / 1437هـ مشخص شده بود.

جنایت های تروریستی:

دوم: تحقیقات اولیه دست داشتن این شبکه در شماری از جنایت های زیر را نشان داد:

1 - پناه دادن به عاملان انفجار مسجد (امام رضا) در منطقه المحاسن در استان الاحساء در تاریخ 19 / 4 / 1437هــ ، که عبارتند از : طلحه هاشم محمد عبده (مصری) و عامل انتحاری، عبدالرحمن عبدالله التویجری (اعلام شده در تاریخ 22 / 4 / 1437هـ) تحویل دو کمر بند انفجاری، آموزش طرز استفاده از آنها و فراهم کردن اسلحه و انتقال آن به استان الاحساء جهت انجام عملیات.

2 - انفجار خودروی یکی از ماموران نیروی زمینی در منطقه العزیزیه در شهر ریاض در تاریخ 29 / 4 / 1437هـ با استفاده از یک بمب دست ساز.

3- رصد کردن ایست بازرسی امنیتی در جاده الحائر در شهر ریاض که با یک عملیات تروریستی در شب عید فطر سال 1436هـ بوسیله عامل انتحاری عبدالله فهد عبدالله الرشید (اعلام شده در تاریخ 29 / 9 / 1436هـ) مورد هدف قرار گرفت.

4 - مشارکت در تلاش ناکام انفجار یک لوله نفتی واقع در شمال دو روستای لبخه و حویته در استان الدوادمی که توسط عقاب العتیبی فرد دستگیر شده، و عادل المجماج که در وادی النعمان در تاریخ 28 / 7 / 1437هـ کشته شد، صورت گرفت.

5 - هماهنگی با فرد بازداشت شده، اسامه احمد الراجحی اهل یمن، مسئول عملیات قتل سرهنگ بازنشسته شهید احمد فائع العسیری (اعلام شده در تاریخ 6 / 5 / 1437هـ) پیش از ارتکاب جنایت.

6 - زیر نظر گرفتن علماء، مراکز و مواضع امنیتی جهت هدف قرار دادن آنها از طریق عملیات تروریستی که در همان مراحل ابتدایی ناکام ماند.

سوم: در این عملیات امنیتی این موارد کشف و ضبط شد:

1 - بمب های دست ساز با قدرت انفجاری شدید از جمله بمب های چسبنده به وزن 19 کیلوگرم .

2 - کمر بندهای انفجاری آماده برای انفجار باه وزن تقریبی 7 کیلو و 520 گرم.

3 - خورده های آهن که در بمب های انفجاری استفاده می شود.

4 - سلاح گرم و صدا خفه کن، و مهمات.

5 -مبلغی بیش از 600 هزار ریال سعودی.

عملیات امنیتی نتایج زیر را به دنبال داشت:

این بیانیه در پایان افزود، وزارت کشور تاکید می‌کند که طرح‌های دشمنان پادشاهی سعودی علیه عقیده، امنیت، مقدرات و فرزندانش، همچنان با توسل به شیوه‌ها و روش‌های مختلف در صدد رسیدن به اهداف خود ادامه دارد، اما خداوند بر ما منت نهاده و لطفش را شامل حال ما کرده، آنان را ناکام ساخته و این امکان را برای مقامات امنیتی، شهروندان و افراد مقیم در کشور فراهم آورده تا نیتشان را کشف و مرادشان را دست نایافتی سازد. زیرا آنان هدفی به جز فساد روی زمین از طریق ارتکاب اعمال خلاف و حرامی که شریعت اسلامی مجازات سختی برای مرتکبین آن در نظر گرفته، دنبال نمی‌کنند. به مشیت الهی این کشور در برابر توطئه‌هایی که علیهش چیده می‌شود، با برخورداری از نعمت امنیت و سربلندی ساخته بازوان فرزنداش، مصون خواهد ماند. والله الهادي إلى سواء السبيل.