.
.
.

داعش برای جنگی طولانی گرداگرد موصل خندق حفر می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

گروه داعش که خود را برای جنگی طولانی مدت و سخت برای مقابله با نیروهای عراقی پشتیبانی شده از آمریکا آماده می‌کند که قرار است عملیات باز پس‌گیری شهر موصل را آغاز کنند، گرداگرد این شهر خندق حفر می‌کند.

این شهر که شمار ساکنان آن به دو میلیون تن می‌رسد، سال ۲۰۱۴ در حمله ناگهانی شبه‌نظامیان داعش، به تصرف این گروه در آمد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ساکنان می‌گویند که شبه‌نظامیان داعش، برخی محله‌ها را به طور کامل می‌بندند و شبکه‌ای از تونل‌ها را برای جلوگیری از پیشروی نیروهای دولتی، حفر می‌کنند.

گروه داعش در ماه جاری، حفر خندقی با عرض دو متر را آغاز کرده و مخازنی از نفت در نزدیکی آن قرار می‌دهد تا با ایجاد رودی از آتش، هم جلوی پیشروی نیروهای عراقی را بگیرد و هم مانعی در برابر دید هواپیماهای جاسوسی ایجاد کند.

امکان دارد که نبرد بازپس گیری موصل از داعش، ماه آینده آغاز شود. گروه داعش مناطق وسیعی را که سال ۲۰۱۴ در عراق و سوریه تصرف کرده بود، طی یک سال گذشته از دست داد.

در دو سال گذشته، شبه‌نظامیان داعش مقاومت سرسختی را برای محافظت از برخی مناطقی که تصرف کرده بودند، از خود نشان داده‌اند، اما در برخی از مناطق، مقاومت چندانی نکردند؛ مساله‌ای که بحث‌هایی درباره چگونگی مقاومت آن‌ها در برابر حمله به موصل به وجود آورده است.

فعالیت‌های اخیر گروه داعش نشان می‌دهد که آن‌ها قصد دارند از شهر محافظت کنند و از این رو، احتمالا جنگ موصل، جنگی طولانی مدت و خونین خواهد بود و می‌تواند به کشته شدن شمار زیادی از غیر نظامیان بیانجامد.

صبالح النعمانی سخنگوی سازمان مبارزه با تروریسم وابسته به ارتش عراق گفته است:‌ «خندق‌های نفت، تونل‌ها و حملات انتحاری، داعش را از شکست نجات نخواهد داد اما جنگ را دشوارتر خواهد کرد».

او افزود: «ما مطمئن هستیم که داعش برای ماندن در موصل، تا آخرین سرباز خود خواهد جنگید».

این تونل یک گذرگاه از غرب دارد تا شبه‌نظامیان بتوانند به سمت صحرا و همچنین سوریه بروند. به نظر می‌رسد که آن‌ها می‌خواهند در صورتی که تصمیم بگیرند شهر را تسلیم کنند، نیروهای خود را در جایی دیگر گردهم آورند.

موصل غنی از آثار اسلامی، در قلب مناطق تحت تصرف داعش قرار دارد که این گروه می‌خواست از آن، خلافت خودخوانده خود را رهبری کند. در مسجد اصلی شهر، سال ۲۰۱۴ ابوبکر البغدادی رهبر داعش، برپایی خلاف اسلامی را در مناطق تحت تصرف این گروه در عراق و سوریه اعلام کرد.

اکنون و با ماندن شمار زیادی از غیر نظامیان در شهر، نگرانی‌ها از کشته شدن شمار زیادی از آن‌ها در جریان درگیری‌ها، بیشتر شده است.

علاوه بر خندق‌ها، تصاویری که ساکنان شهر برداشته‌اند، نشان می‌دهد که شبه‌نظامیان، برخی از محله‌های مرکز موصل را با دیوارهای سیمانی بسته‌اند. برخی از این دیوارها، در جاده‌های اصلی شهر قرار دارند.

محمد عدنان الطائی از افسران ارتش عراق می‌گوید شبه‌نظامیان از دیوارها استفاده می‌کنند تا هواپیماها نتوانند در فرودگاه موصل بنشینند. آن‌ها پیشتر از همین روش پیش از فرارشان از پایگاه هوایی قیاره واقع در ۶۰ کیلومتری جنوب موصل استفاده کرده بودند.