.
.
.

تلاش روسیه برای تبرئه خود و نظام اسد از بمباران کاروان کمک‌های بشر دوستانه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

با وجود تاکید سازمان ملل متحد، وزارت دفاع روسیه سه شنبه ۲۰ سپتامبر، هرگونه دست داشتن جنگنده‌هایش یا جنگنده‌های نظام بشار اسد در بمباران هوایی روز دوشنبه کاروان حامل کمک‌های بشر دوستانه در سوریه را رد کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، در بیانیه‌ای که وزارت دفاع روسیه منتشر کرده، آمده است:‌«جنگنده‌های روسی و سوری، به هیچ عنوان کاروان حامل کمک‌های بشر دوستانه در جنوب حلب را بمباران نکردند».

پیش از آن کرملین، کاخ ریاست جمهوری روسیه، اعلام کرده بود که درباره حادثه تحقیق می‌کند.

ایگور کوناشینکوف سخنگوی وزارت دفاع روسیه هم به شبکه خبری روسیه ۲۴ گفت: «اطلاعات درباره محل حضور کاروان کمک‌های بشر دوستانه تنها در اختیار تندروهایی قرار داشت که کنترل منطقه را در دست دارند».

از سویی خبرگزاری دولتی سوریه (سانا) هم به نقل از یک منبع نظامی سوری نوشت: «خبرهای منتشره در برخی رسانه‌ها مبنی بر این‌که کاروان حامل کمک‌های بشر دوستانه در حومه حلب توسط ارتش عربی سوری هدف قرار گرفته، عاری از صحت است».

شامگاه دوشنبه، ساعاتی پس از آن‌که نیروهای دولتی سوریه، پایان آتش‌بس را اعلام کردند، کاروان حامل کمک‌های بشر دوستانه مشترک میان هلال احمر سوریه، سازمان جهانی صلیب سرخ و سازمان ملل متحد که در شهرک اورم کبرا در حومه غرب حلب متوقف شده بود، هدف بمبارن هوایی قرار گرفت.

سازمان جهان صلیب سرخ و هلال احمر اعلام کردند که حدود ۲۰ غیر نظامی و کارمند هلال احمر سوریه، که در حالی خالی کردن محموله از کامیون‌ها بودند، کشته شدند.

مسئولان آمریکایی اعلام کردند که این حمله هوایی توسط جنگنده‌های نظام سوریه یا هم‌پیمانان روس‌شان انجام شده و مسکو باید مسئولیت را بپذیرد.

سازمان حقوق بشر سوریه هم با تاکید بر این‌که کاروان کمک‌ها، هدف حمله هوایی قرار گرفت، افزود که نمی‌تواند تشخیص دهد عامل حمله جنگنده‌های روسی یا سوری بودند.

از سویی روسیه مدعی شده که این کاروان به آتش‌کشیده شده و هدف حمله هوایی قرار نگرفته است.

ادعای روسیه را سازمان ملل رد می‌کند و می‌گوید که در جریان بمباران هوایی، به همه طرف‌ها خبر داده شد که این بمباران کاروان حامل کمک‌های بشر دوستانه را هدف قرار می‌دهد، اما این حمله متوقف نشد.