.
.
.

بمباران کاروان امدادرسانی در حلب توسط جنگنده‌های اسد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سازمان ملل متحد روز سه شنبه 20 سپتامبر 2016 تایید کرد شامگاه دوشنبه یک کاروان مشترک کمک‌های بشردوستانه بین سازمان ملل متحد و هلال احمر سوریه و کمیته بین المللی صلیب سرخ که در حال حرکت به سوی حلب بود، توسط جنگنده‌های اسد بمباران شد .

آژانس سازمان ملل متحد همچنین تایید کرد که 18 کامیون حامل کمک های بشردوستانه در حومه حلب توسط جنگنده‌های اسد بمباران شدند.

به گفته سازمان ملل به نقل از گزارشگران حقوق بشر دست کم 12 نفر در این بمباران‌هتا جان خود را از دست داده و 32 نفر دیگر از نیروهای سازمان ملل زخمی شدند.

دیدبان حقوق بشر سوریه نیز اعلام کرد که 20 کامیون حامل کمک‌های اولیه به بمباران کاروان امدادرسانی در حلب توسط جنگنده‌های اسد بمباران کاروان امدادرسانی در حلب توسط جنگنده‌های اسدحلب توسط جنگنده‌های اسد بمباران شد.

محکومیت بمباران کاروان امدادرسانی از سوی آمریکا، فرانسه و سازمان ملل

آمریکا، فرانسه و سازمان ملل هدف قرار گرفتن کاروان حامل کمک های بشردوستانه در شمال غرب سوریه که بیش از 10 کشته بر جای گذاشت را به شدت محکوم کردند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، «جان کربی»، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا بامداد روز سه شنبه با صدور بیانیه ای اعلام کرد که کشورش از گزارش های منتشر شده مبنی بر بمباران کاروان کمک های بشردوستانه در نزدیکی شهر حلب در شمال غرب سوریه بسیار خشمگین است و در همکاری خود با روسیه نیز بازنگری خواهد کرد.

بر اساس این گزارش، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بیانیه خود آروده است: «مقصد این کاروان برای نظام حاکم در سوریه و فدراسیون روسیه مشخص بود با این حال نیروهای امدادرسانی در حالی کشته شدند که در تلاش بودند به ملت سوریه یاری برسانند».

در بیانیه کربی همچنین آمده است:« آمریکا این مسئله را به صورت مستقیم با روسیه مورد بررسی قرار خواهد داد و با توجه به نقض آشکار توقف عملیات جنگی نیز، در چشم انداز همکاری آینده با این کشور بازنگری خواهیم کرد».

در همین حال، «رومن نادال»، سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه نیز هدف قرار گرفتن کاروان کمک های بشردوستانه در سوریه را محکوم کرده و خاطر نشان ساخت که چنین رویدادی نیاز فوری و شدید به برقراری آتش بس در این کشور را ثابت کرد.

سخنگوی وزارت خارجه فرانسه طی سخنانی به نقل از ژان مارک ارو، وزیر خارجه این کشور در آغاز یک نشست پشت درهای بسته در رابطه با سوریه اظهار داشت: فرانسه نابودی کاروان کمک های بشردوستانه در سوریه و کشته شدن افراد این کاروان را محکوم می کند، این ویرانی نیاز شدید به آتش بس را نشان می دهد.

«استفان دی میستورا»، فرستاده ویژه سازمان ملل متحد به سوریه نیز با صدور بیانیه ای از طریق ایمیل، ضمن ابراز خشم خود از حمله به کاروان کمک رسانی در حلب، تاکید کرد که این کاروان حاصل یک فرآیند طولانی از موافقت ها و آماده سازی ها برای کمک رسانی به غیر نظامیان بود.

«استفان اوبراین»، معاون دبیرکل سازمان ملل در امور بشردوستانه نیز ضمن ابراز نگرانی شدید از اخبار دال بر هدف قرار گرفتن کاروان حامل کمک های بشردوستانه در حلب، اعلام کرد که در حال حاضر نمی توانند به صورت مستقل از قربانی شدن افراد در این حمله اطمینان حاصل کنند.

معاون دبیرکل سازمان ملل در امور بشردوستانه ضمن درخواست از طرف های درگیری در سوریه برای اتخاذ تمامی تدابیر لازم جهت حفاظت از کارکنان در زمینه بشردوستانه، غیر نظامیان و زیرساخت های مدنی بر اساس قوانین بین المللی مربوط به حقوق بشر، اظهار داشت: گزارش های اولیه از کشته و زخمی شدن شمار زیادی از مردم از جمله نیروهای دواطلب هلال احمر سوریه در نتیجه این حملات نفرت انگیز حکایت دارند.

این در حالی است که دیده بان حقوق بشر سوریه به عنوان یک نهاد مستقل مخالف نظام حاکم در این کشور پیشتر مدعی شده بود که جنگنده های ارتش سوریه یا روسیه شامگاه دوشنبه یک کاروان کمک رسانی را در شهر «اورم الکبری» در نزدیکی حلب بمباران کردند و در نتیجه آن نیز دست کم 12 نفر جان خود را از دست دادند که بیشتر آنها رانندگان کامیون های حامل کمک های بشردوستانه و کارکنان جمعیت هلال احمر سوریه بودند.

در همین حال، «استفان دوژاریک»، سخنگوی سازمان ملل متحد نیز ضمن تایید هدف قرار گرفتن کاروان کمک رسانی در حلب، جزئیات دقیقی در مورد عامل حمله و یا شمار قربانیان آن ارائه نداد.

به گفته سخنگوی سازمان ملل، دست کم 18 کامیون از 31 کامیون کاروان مذکور که حامل کمک های این سازمان، هلال احمر سوریه و صلیب سرخ جهانی برای 78 هزار ساکن اورم الکبری بودند به همراه یک انبار هلال احمر هدف حمله قرار گرفتند.

با این حال، «الحاج آمادو گوئیه سی»، دبیرکل فدراسیون بین المللی جمعیت های صلیب سرخ و هلال احمر در یک نشست سازمان ملل اعلام کرد که در نتیجه حمله به کاروان کمک رسانی در نزدیکی حلب، دست کم 14 نیروی داوطلب هلال احمر سوریه جان خود را از دست دادند.

از سوی دیگر، یکی از ساکنان محلی نیز در گفت و گوی تلفنی با رویترز تاکید کرد که کامیون های حامل کمک های بشردوستانه هنگام توقف در مرکز متعلق به هلال احمر سوریه در اورم الکبری، هدف نزدیک به پنج موشک قرار گرفت که در نتیجه آن رئیس این مرکز به همراه افراد دیگری به شدت زخمی شدند.