.
.
.

ترکیه رسما خواستار استرداد فتح الله گولن از آمریکا شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دولت ترکیه به طور رسمی از آمریکا خواست که «فتح‌الله گولن» واعظ دینی مخالف اردوغان را تسلیم آنکارا کند. آنکارا این واعظ دینی مخالف را مسئول اصلی جریان کودتای نافرجام 15 دو ماه پیش در این کشور دانسته و خواستار بازداشت و محاکمه وی شده است.

در کودتای نافرجام در ترکیه بیش از 200 نفر کشته شدند.

به گزارش تلویزیون ترکیه‌ای (ان.تی.فی) رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه در حاشیه کنفرانس گروه 20 در چین ضمن گفت و گو با باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا مسئله استرداد گولن از آمریکا به ترکیه را با وی بررسی کرد.

یک مقام آمریکایی گفته است که باراک اوباما به اردوغان گفته است تصمیم برای استرداد فتح الله گولن یک تصمیم قانونی و حقوقی است و نه سیاسی.

پیشتر وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که ترکیه درخواست رسمی برای استرداد «فتح‌الله گولن» کرده است. مارک تونر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا یک هفته پیش در یک نشست خبری گفت:«می‌توانیم تائید کنیم که ترکیه استرداد گولن را خواستار شده است.»

تا پیش از این مقامات آمریکایی هرچند دریافت درخواست از سوی آنکارا را تائید می‌کردند، اما می‌گفتند که هنوز نمی‌دانند این اسناد یک درخواست رسمی استرداد به شمار می‌آیند یا نه.

آنکارا و واشنگتن با یکدیگر موافقتنامه استرداد زندانیان دارند و به همین دلیل آمریکا ملزم است که گولن را به ترکیه تحویل دهد. با این وجود کاخ سفید تاکنون از پذیرش درخواست ترکیه خودداری کرده است.

دولت ترکیه مدعی گولن که از یک دهه قبل در تبعیدی خودخواسته در پنسیلوانیای آمریکا به سر می‌برد، تلاش برای کودتا علیه دولت «رجب طیب اردوغان» را رهبری کرده است. گولن اما با رد مکرر این اتهام گفته است که اردوغان برای پاکسازی نهادهای دولتی ترکیه از وابستگان به گولن، دسیسه «کودتای ساختگی» را طراحی کرده است.