.
.
.

زائران خانه خدا امروز عازم عرفات می‌شوند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

بیش از 2 میلیون زائر خانه خدا امروز یکشنبه 9 ذی الحجه مصادف با 11 سبتامبر 2016 مراسم وقوف در کوه عرفات را آغاز کردند.

به گزارش تلویزیون العربیه، شاهزاده خالد الفیصل، امیر منطقه مکه گفت، روز اول از طرح امنیتی برای سلامتی زائران خانه خدا و حرکت آنها از مکه به مشعر منی با موفقیت کامل و بدون هیچگونه مشکلی پایان یافت.

سحرگاه امروز پس از نماز صبح مراسم تغییر پوشش کعبه در مکه برگزار شد و جامه نو جایگزین پوشش سال گذشته کعبه شد. مراسم تغییر پارچه بزرگ کعبه که به «کسوه الکعبه» معروف است از صدها سال به صورت سنتی پایدار متداول بوده است.

زائران نماز ظهر و عصر را در آنجا می خوانند و سپس شب را در «مزدلفه» سپری می کنند.

طبق گزارش وزارت حج و اوقاف سعودی روز گذشته هشتم ذی حجه حدود بیش از دو میلیون نفر از زائران خانه خدا در مکه برای وقوف « بیتوته» و «ترویه» در منی که یکی از مراسم حج قبل از رفتن به کوه عرفات است، آماده شدند. حجاج پیش از وقوف در عرفات باید از شهر مقدس مکه برای خویش آب تهیه کرده و به همراه خود ببرند و چنین حالتی را «ترویه» می نامند. محرم شدن یعنی پوشیدن لباس ویژه احرام و نیت حج نمودن نیز روز هشتم ذی حجّه در مکه انجام می گیرد. اما مراسم رفتن به کوه عرفات که یکی از ارکان مهم مناسک حج به شمار می رود که امروز یکشنبه اجرا شود. زائران معمولا یک روز قبل از آن به منی می روند تا شب را آنجا سپری کنند که آن را وقوف یا «بیتوته» می نامند. در این روز حجاج خانه خدا، مراسم حج تمتع و حج اکبر را آغاز می کنند.

مراسم وقوف در عرفات یعنی حضور در کوه عرفات از ظهر روز نهم ذی حجّه آغاز تا غروب به وقت شرعی سعودی ادامه خواهد داشت.
وقوف در مشعر یعنی بیتوته درمشعر الحرام ، واقع در مزدلفه، از شب دهم ذی حجّه تا طلوع فجر روز دهم انجام می شود.

انجام واجبات منی که شامل رمی جمره عقبه، قربانی کردن حیوان حلال گوشت (گوسفند، گاو و شتر)، تراشیدن و کوتاه کردن موی سر در روز دهم ذی حجّه انجام می گیرد. زائران خانه خدا پس از بازگشت از عرفات و منی، به مکه مکرمه، طواف واجب خانه خدا، خواندن دو رکعت نماز طواف و سعی بین صفا و مروه را انجام می دهند.

خواندن دو رکعت نماز در پشت مقام ابراهیم(ع) وبیتوته در منی، در شب های یازدهم ودوازدهم ذی حجّه صورت می گیرد. رمی جمرات سه گانه جمره‌الاولی،جمره‌الوسطی و جمره‌العقبه در روزهای یازدهم و دوازدهم ذی حجّه انجام می گیرد.

وزارت کشور سعودی در بیانیه ای تاکید کرد که جریان حرکت زائران حج در منی به آسانی و بدون هر گونه موانع یا مشکلات صورت می گیرد.

مقامات سعودی مسئول برای ادای مراسم حج تاکید کردند که همه تدارکات لازم برای ارائه خدمات به زائران خانه خدا تهیه شده است.