.
.
.

ترکیه و ایران از توافق آمریکا و روسیه برای آتش‌‌بس در سوریه استقبال کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ترکیه و جهوری اسلامی ایران، از توافق آمریکا و روسیه برای آتش‌بس در سوریه که قرار است اجرای آن از شامگاه دوشنبه ۱۲ سپتامبر آغاز شود، استقبال کردند.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، وزارت امور خارجه ترکیه شامگاه شنبه ۱۰ سپتامبر در بیانیه‌ای اعلام کرد که آنکارا، از توافق آمریکا-روسیه برای آتش‌بس در سوریه استقبال و محموله‌های کمک‌های بشر دوستانه را برای نیازمندان در شهر حلب با همکاری سازمان ملل متحد، آماده می‌کند.

ترکیه که از حدود دو هفته پیش، عملیاتی نظامی علیه شبه‌نظامیان داعش و کُرد در شمال سوریه آغز کرده، آتش‌بس و رساندن کمک‌های بشر دوستانه به حلب را، بسیاری حائز اهمیت توصیف کرد.

آنکارا تاکید کرد که از تمام تلاش‌ها برای تضمین پایداری آتش‌بس و رسیدن آن به راه حل سیاسی بلندمدت، حمایت می‌کند.

از سویی حسین جابری انصاری، معاون عربی آفریقای وزارت امور خارجه ایران، هم یکشنبه ۱۱ سپتامبر شهریور در نشستی خبری با اشاره توافق اخیر آمریکا و روسیه برای آتش‌بس در سوریه اشاره کرد و افزود هرگونه توافقی باید بر سر بعد «انسانی، امنیتی و سیاسی» مبتنی باشد.

او با بیان‌این‌که بحران سوریه «راه حل نظامی ندارد»، افزود: «در این میان هر راه حل و توافقی از سوی بازیگران منطقه‌ای و بین‌المللی، جایگرین تعیین آینده سوریه از سوی ملت آن کشور نمی‌شود».

جابری انصاری، ضمن اعلام استقبال جمهوری اسلامی ایران، از توافق آتش‌بس اخیر میان آمریکا و روسیه، در سوریه، گفت: «اعلام نظر جزئی‌تر در رابطه با این توافق، منوط به رایزنی با متحدان و دوستان و دریافت اطلاعات مشخص‌تر از تفاسیر و مباحث این توافق است و در این قالب کلی، موضع جمهوری اسلامی ایران، شکل می‌گیرد».

بامداد شنبه ۱۰ سپتامبر، ایالات متحده آمریکا و روسیه، دست‌یابی به توافقی را اعلام کردند که می‌تواند راهی برای از سرگیری مذاکرات صلح سوریه باشد. برپایه این توافق، قرار است از شامگاه دوشنبه ۲۲ شهریور، آتش‌بس در سراسر سوریه برقرار شود، روند رساندن کمک‌های بشر دوستانه به غیر نظامیان بهبود یابد و طی عملیات نظامی مشترکی، گروه‌های «تروریستی» هدف حمله قرار گیرند.

آمریکا و روسیه، ضمن اعلام دست‌یابی به این توافق، تاکید کردند که قرار شده، اسناد توافق را منتشر نکنند.

شایان ذکر است که ترکیه از مخالفان حکومت سوریه حمایت می‌کند و ایران، هم‌پیمان نظام بشار اسد رئیس جمهوری این کشور است.