.
.
.

گفت‌وگوهای کری و لاوروف در ژنو درباره سوریه بی‌نتیجه پایان یافت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

گویا گفت‌وگوهای روز جمعه وزیران خارجه آمریکا و روسیه در ژنو درباره بحران سوریه بی‌نتیجه پایان یافت، اما سرگئی لاوروف گفت که ادامه گفت‌وگوها به هفته دیگر موکول شده است.

با توجه به فضای آکنده از بدبینی پیش از آغاز گفت‌وگوها، بی‌نتیجه ماندن آن چندان دور از انتظار نبود، بطوریکه وزارت امور خارجه آمریکا پیش از نشست ژنو به وضوح گفته بود، انتظار نتایج سودبخشی از این گفت‌وگوها نمی‌رود.

با این همه وزیر امور خارجه روسیه درباره این نشست گفت که نتایج آن در "واشینگتن گیر کرده است"، وی افزود:" ما در انتظار پاسخ واشینگتن هستیم. بیش از پنج ساعت است که در آنجا گیر کرده است".

مسئول سیاست خارجی روسیه اما گفت:" البته پاسخ مثبت واشنگتن ضرورتا به معنای توافق نخواهد بود".

از سوی دیگر خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام برجسته در وزارت امور خارجه آمریکا که هویتش را فاش نکرده، گزارش داد که ایالات متحده و روسیه روز جمعه پیشرفت‌هایی در زمینه پیشنهادهای متعلق به برقراری آتش‌بس در سراسر سوریه احراز کردند، اما جزئیات فنی هنوز تکمیل نشده است و احتمال دست‌یابی به توافقنامه نهایی مشخص نیست.

این مقام مسئول که پس از پایان گفت‌وگوهای لاوروف و کری سخن می‌گفت، افرود:" بحث و گفت‌وگو درباره مسایل فنی میان دو تیم در شامگاه ادامه دارد...ما در شرایطی نیستیم که بتوانیم بگوییم امکان دست‌یابی به توافقنامه نهایی ممکن است یا غیر ممکن".

مسکو و واشینگتن همچنین برای دست‌یابی به توافقنامه‌ای جهت برقراری 7 تا 10 روز آتش‌بس در سوریه به عنوان بخشی از یک توافق کلی گفت‌وگو می‌کنند.

در این راستا، فرانک والتر اشتاین‌مایر، وزیر امور خارجه آلمان، روز جمعه گفت که واشینگتن و مسکو در حال بررسی امکان برقراری آتش‌بس موقت در سوریه برای مدت 10 روز هستند.