.
.
.

رادیو نظامی اسرائیل: شبه‌نظامیان کُرد در سوريه مانند اسد و داعش عمل مى‌كنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رادیوی نظامی اسرائیل روز جمعه 9 سپتامبر 2016 طی گزارشی تحت عنوان «جنبه‌های تاریک احزاب کرد سوریه» در باره عملکرد شبه نظامیان کُرد در سوریه گفته است که آنها مانند رژیم بشار اسد، داعش و دیگر ناقضین حقوق بشر عمل می‌کنند.

به گزارش «المصدر» رادیو نظامی اسرائیل در گزارش خود آورده است: شبه نطامیان کُردی که از اقلیت کردهای سوری تشکیل شده‌اند و اکنون در سوریه می‌جنگند برغم همدری اغلب کشورهای جهان و بویژه ملت اسرائیل با آنها به دلیل ظلم و ستم اعمال شده بر آنها با آنان همدردی می کنند، دست کمی از داعش، اسد و دیگر گروه‌های خشونت طلب، تندرو و ناقض حقوق بشر ندارند.

در گزارش آمده است، آنها هم شکنجه می‌کنند، زندان‌های مخوف دارند، و سر از تن نیز جدا می کنند اما این کارها را علنی انجام نمی دهند بلکه در خفی صورت می گیرد.

گزارش می افزاید آنها در آواره کردن مخالفان ازخانه‌هایشان و قلع و قمع آنها درست مانند بشار اسد عمل می کنند و گاهی اوقات مانند داعش سر می برند و این نقض فاحش حقوق بشر است.

رادیوی نظامی اسرائیل در گزارش خود فاکت‌هایی از قبیل مصاحبه با کسانی که در مناطق تحت کنترل آنها زندگی می کنند، آورده است . یکی از جنگجویانی که پیشتر عضو ارتش آزاد سوریه بود در مصاحبه با گزارشگر نظامی رادیو اسرائیل گفته است که شبه نظامیان کُرد هنگامی که منطقه «تل ابیض» را اشغال کردند، به غیر نظامیان رحم نکردند بسیاری را بیهود متهم به همکاری با داعش می کردند، کودکان، زنان و سالخورده‌گان را مورد هجوم قرار می دادند و کمترین مخالفت با روش‌های اتخاذ شده از سوی خود را تحمل نمی کنند. آنها زندان و شکنجه گاه نیز دارند.

جاکی حوجی، یکی از افرادی که جز بازداشتگان در مناطق تحت کنترل این شبه نظامیان بوده و اکنون در ترکیه به سر می برد گفته است، شبه نظامیان کرد بارها سر افراد مخالفشان را بریدند اما این کار را نه علنی بلکه در زندان‌ها و به صورت مخفیانه انجام دادند.

الیزابث تسوركوب کارشناس و پژوهشگر اسرائیلی در امور سوریه که قبلا با سخنگوی ارتش اسلام مصاحبه کرده بود، می گوید :«من گزارش های متعددی از نقض حقوق بشر توسط شبه نظامیان کرد شنیده‌ام و شاهدان زیادی را ملاقات کردم اما با همه این اوضاع شبه نظامیان کرد که در شمال سوریه هستند مزایای مثبت زیادی نیز دارند اما عیب بزرگ آنها اندیشه‌ای توتالیتری شبیه به رژیم اسد و داعش دارند».

گزارش رادیو نظامی اسرائیل همچنین به فیلم‌های ویدیویی که از دیدبان حقوق بشر در رابطه با تخریب ساختمان‌های مسکونی توسط شبه نظامیان کرد در حسکه و منبج را نشان می دهد، استناد کرده است.

دیدبان حقوق بشر شبه نظامیان کرد را به بیرون راندن عرب‌ها و مسیحی‌ها و ترکم ها از این مناطق و تخریب خانه‌هایشان متهم کرده و تصاویری ویدیویی از این اقدامات را منتشر کرده است.

گفتنی است که دولت اسرائیل از دهه 1960 تاکنون با کردها ابراز همدردی کرده و همیشه از حقوق این اقلیت در مناسبت‌های مختلف دفاع کرده است.

اغلب مردم اسرائیل نیز احساسات مثبتی نسبت به اقلیت کردها دارند اسرائیلی‌ها هنوز کمک کردها به یهودیان عراقی برای خروج از کشور در پایان دهه شصت و اوایل دهه هفتاد قرن گذشته را فراموش نکرده‌اند. به دلایل مختلفی رابطه بین دو طرف همیشه یک رابطه بسیار خوب توصیف شده است و امروز کردهای عراق از طریق ترکیه به اسرائیل نفت صادر می‌کنند.