فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • ترکیه: ‌به تلاش برای ایجاد منطقه امن در سوریه ادامه می دهیم

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  بن علی یلدرم، نخست وزیر ترکیه روز جمعه 9 سپتامبر 2016، اظهار داشت که کشور متبوعش به تلاش برای ایجاد «منطقه امن» در سوریه ادامه خواهد داد.

  نخست وزیر ترکیه گفت:«این منطقه امن تا زمان رفع هر گونه خطر از مرزهای ترکیه باقی خواهد ماند».

  گفتنی است که پیشتر رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه نیز گفته بود که این کشور به دنبال ایجاد منطقه امن در شمال سوریه است.
  اردوغان از نیروهای کرد در شمال سوریه خواست تا به شرق رود فرات عقب نشینی کنند.

  اردوغان هفته پیش در یک سخنرانی در آنکارا گفت:«در حال حاضر کسانی هستند که می گویند نیروهای کرد به شرق فرات رفته‌اند اما ما می گوییم هرگز آنها از رود عبور نکرده‌اند و هنوز در مناطق غربی هستند».

  رئیس جمهور ترکیه گفت: عملیات نظامی در سوریه به "آزادسازی" 400 کیلومتر مربع در شمال سوریه از تصرف داعش و افراد مسلح کرد انجامیده است.

  وی افزود: ترکیه برای ایجاد منطقه امن در سوریه تلاش می کنیم اما قدرت‌های بزرگ هنوز با این مساله موافقت نکرده‌اند. داعش و افراد مسلح کرد تهدیدی برای امنیت ترکیه هستند.

  منطقه امن مورد نظر اردوغان محدوده‌ای به طول تقریبا 70 کیلومتر و عمق 20 کیلومتر است که از شهر جرابلس در شمال حلب آغاز شده و تا منطقه الراعی امتداد خواهد داشت.

  یلدرم در این مصاحبه با اشاره به مشکلات امنیتی در مناطق سوریه، افزود:«خبری غیر دقیق از هجوم به یکی از تانک‌های ترکیه‌ در سوریه به دستمان رسیده است».

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران