.
.
.

اعلام آمادگی دولت قانونی یمن برای مذاکرات وطفره رفتن حوثی‌ها

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

با گسترش تلاش‌های بین المللی و منطقه‌ای برای صلح در یمن و نزدیکی زمان از سرگیری مجدد مذاکرات، دولت قانونی این کشور برای شروع گفتگوها علام آمادگی کرده است.

این در حالی است که شبه نظامیان حوثی در برابر افزایش فشارهای بین المللی و منطقه‌ای برای مذاکره و صلح در یمن مانند همیشه طفره می روند.

به گزارش تلویزیون العربیه، در حالی که دولت قانونی یمن بارها بارای آغاز مجدد مذاکرات صلح اعلام آمادگی کرده است، نماینده حوثی‌ها روز یکشنبه از ملاقات با اسماعيل ولد الشيخ احمد فرستاده ویژه سازمان ملل متحد طفره رفته و حاضر نشد با او دیدار کند.

سرپیچی، و عهد شکنی و طفره رفتن حوثی‌ها تنها به عملکرد سیاسی و دیپلماتیک آنها محدود نمی شود بلکه حوثی‌ها در آستانه هر تلاشی برای مذاکرات دست به عملیات نظامی گسترده می زنند تا شرایط صلح را برهم بزنند. روز گذشته حوثی‌ها در استان حجه دست به هجوم گسترده ای زدند. در مناطق حرض و میدی نیز با نیروهای مقاومت مردمی درگیر شدند.

خبرگزاری اناتولی به نقل از یکی از حوثی‌ها گزارش داد که نمایندگان حوثی عمدا از ملاقات با فرستاده ویژه سازمان ملل به یمن در مسقط خودداری کرذند.طبق این گزارش حوثی‌ها می دانند که اسماعیل ولد الشیخ پس از مشاوره با شورای امنیت با برنامه مشخص به یمن باز می گردد.

حوثی شرط ملاقات با ولد الشیخ را لغو ممنوعیت پرواز بر فراز صنعا که از سوی ائتلاف عربی اعمال شده را خواستار شدند آنها همچنین خواستار برگزاری اجلاس مذاکرات در صنعا شدند.

قرار است فردا سه شنبه اولین روز مذاکرات جدید میان حوثی‌ها و دولت قانونی یمن باشد.

در موازات با تلاش های صلح نیروهای مقاومت مردمی و ارتش ملی یمن، در مناطق مختلف درگیری به پیشروی‌های چشمگیری دست یافتند. در مناطق عبس، عمران ، صنعا، صعده و تعز نیز نیروهای مقاومت مردمی طی درگیرها تلفات سنگینی به حوثی‌ها وارد کردند. در جبهه میدی نیز بیش 50 حوثی کشته شدند.