فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • کُردهای سوریه نگران تفاهم‌ها میان آنکارا و دمشق هستند

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  رهبری کُردهای سوریه، متعهد به دفاع از مناطقشان واقع در شمال شرق این کشور شد، اما نسبت به تفاهم‌های رو به افزایش میان دولت‌های سوریه و ترکیه علیه استقلال طلبان کُرد، ابراز نگرانی کرد. این در حالی است که پشتیبانی آمریکا از آن‌ها، کاهش یافته است.

  این، آن‌چیزی است که در مصاحبه سیهانوک دیبو، مشاور ارشد صالح مسلح رهبر حزب اتحاد دمکراتیک، بزرگترین حزب کُرد در سوریه آمده است.

  دیبو در این مصاحبه گفته است، کُردهای سوریه که تاثیرگذارترین هم‌پیمانان آمریکا در جنگ علیه گروه دولت اسلامی موسوم به داعش بودند، اکنون خود را قربانی احتمالی یک فریب بین‌المللی می‌بینند. اکنون آمریکا از مداخله ترکیه در شمال سوریه که علاوه بر جنگ با داعش خواهان عقب راندن شبه‌نظامیان کُرد است، حمایت می‌کند. واشینگتن همچنین از واحدهای حمایت از خلق کُرد که ماه گذشته، شهر منبج را از تصرف شبه‌نظامیان داعش خارج کردند، می‌خواهد به شرق رود فرات عقب نشینی کنند. این دو اقدام، ضربه‌ای سخت به کُردها است.
  این گزارش می‌افزاید، بدون پشتیبانی کامل آمریکا، کُردها قربانی حملاتی چند سویه به ویژه از طرف نیروهای ترکیه و نیروهای نظام اسد خواهند بود.
  دیبو می‌گوید که جنگ واحدهای حمایت از خلق کُرد و نیروهای نظام سوریه در روز ۱۸ اوت گذشته در شهر حسکه، نشان از این دارد که نظام اسد و دولت ترکیه، در مساله کُردها، به یکدیگر نزدیک می‌شوند. او افزود که دو کشور، هرگونه خودمختاری برای کُردها، مخالفت می‌کنند.

  دیبو ابراز عقیده کرده که ترکیه اخیرا از امکان بهبود روابط خود با رئیس نظام سوریه بشار اسد سخن گفته و در مقابل، دمشق به شکل عملی و با بمباران حسکه، پاسخ مثبت خود را به آنکارا داد.

  دیبو همچنین درباره وجود طرحی طرحی منسجم از سوی دولت ترکیه برای تعامل با کردهای سوریه، تشکیک کرد و گفت، حمله فراگیر به مناطق کُرد نشین به دلیل مقامت کُردها شکست خواهد خورد.

  این در حالی است که برخی ناظران می‌گویند، کُردهای سوریه در باورشان نسبت به این‌که توطئه‌ای بین‌المللی علیه آن‌ها چیده شده، در اشتباه هستند اما تصرف منبج توسط آن‌ها در اوت گذشته، باعث شد برخی از مواضع بین‌المللی درباره آن‌ها تغییر کند.

  درباره تغییر موضع روسیه در برابر کُردهای سوریه، ایندیپندنت نوشته است که به نظر می‌رسد مسکو از آن‌ها تنها به خاطر دشمنی‌اش با ترکیه حمایت می‌کرد، اما هنگامی که با آنکارا آشتی کرد، دیگر به آن‌ها نیاز ندارد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران