فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • جزئیاتی از توافق آمریکا و روسیه برای آتش‌بس در سوریه

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  مایکل رانتی نماینده آمریکا در امور سوریه اعلام کرد توافقی که واشینگتن و مسکو بر سر آن در حال مذاکره هستند، احتمالا شامل آتش‌بس در مناطقی در سراسر سوریه باشد و بر رساندن کمک‌های بشر دوستانه، تمرکز دارد.

  به گزارش خبرگزاری رویترز، رانتی در پیامی که که به تاریخ سوم سپتامبر، به اپوزیسیون روسیه رسانده، تاکید کرده که توافق، روسیه را ملزم به ممنوعیت بمباران مناطق واقع در کنترل جریان اصلی اپوزیسیون می‌کند. این توافق همچنین از نیروهای دولتی سوریه می‌خواهد از یک جاده امداد رسانی اصلی در شمال سوریه، عقب‌نشینی کنند.

  در این پیام آمده است، در مقابل ایالات متحده با روسیه علیه گروه القاعده، همکاری خواهد کرد.

  این پیام تاکید کرده است که نیروهای اپوزیسیون، برای آغاز اجرای توافق، باید همکاری لازم را بکنند و در حال حاضر، تلاش‌ها برای گرفتن تضمین‌هایی از مسکو برای پایبندی‌اش به توافق، در جریان است.

  فوریه گذشته، آتش‌بسی که آمریکا و روسیه بر سر اجرای آن در سوریه به توافق رسیده بودند، به بنبست رسید. پیشروی‌های دو طرف در حلب باعد شد برق و آب حدود ۲ میلیون نفر در حلب قطع شود.

  در پیام رانتی آمده که توافق جدید، شامل عقب‌نشینی نیروهای دولتی از خط امدادی اصلی به مناطق تحت کنترل مخالفان است که ژوئیه گذشته به دست نیروهای اسد افتاد. همچنین ممکن است جاده کاستیلو، به منطقه‌ای خالی از اسلاح تبدیل شود.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران