.
.
.

ابتکارعمل جدید دی مستورا برای برون رفت از بحران سوریه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

استفان دی میستورا فرستاده ویژه سازمان ملل به سوریه روز جمعه 2 سپتامبر از ابتکار عمل سیاسی جدید با حمایت و پشتیبانی مجمع عمومی سازمان ملل برای پایادن دادن به بحران سوریه، خبر داد.

دی مستورا در عین حال نسبت به سیاست پاک‌سازی فرقه‌ای و هجرت دادن اجباری سوری‌ها از شهرهایشان که رژیم اسد و متحدانش در پیش گرفته‌اند، هشدار داد.

به گزارش تلویزیون العربیه، برخی از سوری‌ها در واکنش به طرح جدید دی مستورا می‌گویند، هشدارها و طرح دی مستورا چیزی بیشتر از ابراز نگرانی‌های بان کی مون درباره قتل‌عام مستمر سوری‌ها ارایه نمی‌دهد زیرا سازمان ملل تاکنون هیچ گامی برای متوقف کردن خونریزی‌ها برنداشته است.

قرار است دی میستورا طرح ابتکار عمل سیاسی جدید خود را به مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک ارائه دهد.

دی مستورا در حالی از ارایه این طرح به مجمع عمومی سازمان ملل متحد می‌گوید، که ارگان‌های حقوق بشری سازمان ملل از پاک‌سازی فرقه‌ای در سوریه توسط رژِیم اسد و همپیمانان ایرانی و حزب اللهی او ابراز نگرانی شدید کرده‌اند.

فرستاده ویژه سازمان ملل به سوریه اما جزئیات این طرح را آشکار نکرده است.

از سوی دیگر مخالفان سوری، پذیرش هر ابتکار عمل جدیدی را که دی مستورا ارایه کند به برقراری آتش بس در حلب منوط دانستند.

مخالفان سوری پیشتر دی مستورا را به جانبداری از رژیم اسد و ایران متهم کردند.

اختلاف میان روسیه و آمریکا در خصوص حلب

فرستاده ویژه سازمان ملل به سوریه تاکید کرد، میان مسکو و واشنگتن در خصوص برقراری آتش‌بس در حلب اعتمادی وجود ندارد.

وی گفته است که برغم این اختلاف‌ها مذاکرات میان روسیه و آمریکا در باره سوریه همچنان ادامه دارد.

دی مستورا ضمن تاکید بر ادامه مذاکرات میان مسکو و واشنگتن جهت همکاری در این زمینه، از آنها خواست تا روند مذاکرات را تسریع کنند.

وی در ادامه سخنان خود همچنین تصریح کرد که نشانه‌هایی دال بر دستیابی به یک طرح سیاسی برای بحران سوریه، پیش از برگزاری نشست مجمع عمومی سازمان ملل در دست است.

دی مستوار می گوید که "به دلیل عدم دستیابی به آتش‌بس در حلب سوریه، احساس شکست می‌کنیم، اما با وجود مشکلات سر راه، برای دست‌یابی به توافق آتش‌بس تلاش می کنیم."