.
.
.

عراق.. دادستانی از زیباری خواست هویت شخصی که ۶.۵ میلیارد دلار از کشور خارج کرده را فاش کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دادستان عراق از هوشیار زیباری وزیر دارایی این کشور خواست هویت شخصی را که موفق شده ۶.۵ میلیارد دلار از عراق خارج کند را فاش کند.

زیباری در یکی از کنفرانس‌های خبری خود، درباره وجود چنین شخصی صحبت کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، قاضی عبدالستار بیرقدار سخنگوی دستگاه قضایی عراق اعلام کرد که دادستانی، به طور رسمی از وزیر دارایی می‌خواهد نام شخصی را که ۶.۵ میلیارد دلار به حساب خود در خارج واریز کرده را اعلام کند تا «اقدام‌های قانونی علیه او اتخاذ شود».

زیباری که پس از جلسه استیضاح در پارلمان درباره پرونده فساد مالی کانال دجله، در معرض سلب اعتماد قرار دارد، در سخنانی تلویزیونی گفت: «تنها یک شخص، ۶ میلیارد و ۴۵۵ میلیون دلار، به حساب شخصی خود در خارج ازکشور واریز کرده است».

هیثم الجبوری عضو کمیسیون مالی پارلمان عراق، در این باره اظهار نظر کرد وگفت:‌ «این شخص حمد الموسوی صاحب بانک الهدی است».

الموسوی از نامزدهای ائتلاف دولت قانون به رهبری نوری مالکی نخست‌وزیر پیشین در انتخابات پارلمانی بود که موفق به راهیابی به پارلمان نشد.

الجبوری گفت: «پرونده الموسوی پیش از آن نزد ما باز بود و در این باره با دفتر پولشویی در بانک مرکزی مذاکره کردیم که گزارشی در این باره به دادستانی ارائه داده است».

او تاکید کرد: «۳ پرونده به خاطر وجود اتهام‌هایی علیه بانک‌های الرشید و رافدین در این پرونده، باز شده است».

الجبوری، استیضاح وزیر دارایی را در پرونده‌های فساد رهبری می‌کند، هزینه‌های حفاظتی، اثاث منازل و اجاره کردن منزل منشی‌اش با قیمت بسیار گران، از جمله مواردی است که علیه زیباری مطرح شده است. این وزیر عراقی، استیضاح را «سیاسی» دانسته است.

زیباری در جلسه استیضاح، در انتقاد از جبوری درباره مساله خروج مبالغ بزرگ مالی گفت:‌ «این پرونده‌ها حقیقی است، این اموال مردم است، کجا رفت؟ چه کسی مسئول است؟»

او با تاکید بر این که خروج این پول‌ها، «به طور رسمی مستند شده است»، گفت: «چرا هیچ پی‌گیری در این باره صورت نگرفته، پول‌هایی که مقدار آن به اندازه بودجه کشوراست».

پارلمان عراق هفته گذشته، از خالد العبیدی وزیر دفاع به اتهام فساد سلب اعتماد کرد.