.
.
.

امضای ۷ یادداشت تفاهم در دیدار محمد بن سلمان با نخست‌وزیر ژاپن

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شنزو آبه نخست وزیر ژاپن، پنجشنبه ۱ سپتامبر در توکیو پایتخت ژاپن، از شاهزاده محمد بن سلمان ولی ولیعهد، نایب رئیس دوم شورای وزیران و وزیر دفاع سعودی، استقبال کرد.

برای شاهزاده محمد بن سلمان، مراسم استقبال رسمی برگزار شد که طی آن، دو سرود ملی سعودی و ژاپن، نواخته شد و پس از آن، از گارد تشریفات سان دید.

نخست وزیر ژاپن و ولی ولیعهد سعودی، جلسه‌ای برای بررسی فرصت‌های توسعه همکاری‌های دو جانبه در همه زمینه‌ها بر گزار کردند. همچنین اوضاع منطقه‌ای و بین‌المللی دارای اهمیت مشترک، به بحث گذاشته شد.

نخست‌وزیر ژاپن، دورنمای ۲۰۳۰ پادشاهی سعودی را ستود و برای بحث بر سر تمام زمینه‌های همکاری در خصوص این دورنما، اعلام آمادگی کرد. او از نقش پادشاهی سعودی در تلاش برای تحقق امنیت و ثبات در منطقه خاورمیانه هم تقدیر کرد.

۷ یادداشت تفاهم‌ میان دولت‌های سعودی و ژاپن، در حضور نخست‌وزیر ژاپن و ولی ولیعهد سعودی، رد و بدل شد که عبارتند از:

۱- یادداشت همکاری در زمینه مبادله فرهنگی در زمینه‌های مختلف میان وزارت فرهنگ و اطلاع‌رسانی سعودی و وزارت امور خارجه ژاپن.

۲- یادداشت همکاری در خصوص مبارزه چند جانبه با کالاهای تقلبی میان وزارت بازرگانی و سرمایه‌گذاری سعودی و وزارت اقتصاد، بازرگانی و صنعت ژاپن.

۳- یادداشت همکاری در زمینه شرکت‌های کوچک و متوسط، توسعه توانایی‌های رقابتی آن‌ها در بازارهای جهانی میان وزارت بازرگانی و سرمایه‌گذاری سعودی و وزارت اقتصاد، بازرگانی و صنعت ژاپن.

۴- یادداشت همکاری در چند زمینه در بخش انرژی میان وزارت انرژی، صنعت و فراورده‌های معدنی سعودی و وزارت اقتصاد، بازگانی و صنعت ژاپن.

۵- یادداشت همکاری برای سرمایه‌گذاری در زمینه صنعت میان وزارت انرژی، صنعت و فراورده‌های معدنی سعودی و وزارت افتصاد، بازرگانی و صنعت ژاپن.

۶- یادداشت همکاری در زمینه توسعه بین‌المللی، سرمایه‌گذاری و تبادل اطلاعات میان صندوق توسعه سعودی و آژانس همکاری‌های بین‌المللی ژاپن (جایکا).

۷- یادداشت همکاری در زمینه اطلاع‌رسانی میان خبرگزاری سعودی و خبرگزاری کیودوی ژاپن.

نخست‌وزیر ژاپن همچنین ضیافت شامی رسمی به افتخار ولی ولیعهد سعودی و هیئت همراهش برگزار کرد. در این ضیافت شام، ولی ولیعهد و نخست‌وزیر ژاپن، سخنرانی کردند که هردوی آن‌ها، در سخنان خود به روابط تاریخی و همکاری‌های استراتژیک دو جانبه پرداختند. آن‌ها هچنین تمایل خود را برای ادامه توسعه روابط برپایه خواسته‌های دو دولت و ملت، ابراز داشتند.