اختلاف میان آمریکا و روسیه بر سر این‌که کدامیک سخنگوی داعش را کشتند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سه‌شنبه ۳۰ اوت، کشته شدن ابومحمد العدنانی سخنگوی گروه داعش اعلام شد؛ شخصی که یکی از آخرین بنیانگذاران زنده این گروه بود و مسئولیت عملیات خارجی را هم بر عهده داشت.

در بیانیه‌ای که سایت اعماق وابسته به گروه داعش منتشر کرد، آمده که العدنانی، هنگام «سرکشی به جبهه‌های نبرد» در حومه حلب کشته شد. این سایت درباره نحوه کشته شدن العدنانی، توضیحی نداده است. اما آمریکا و روسیه، هرکدام به طور جداگانه، مسئولیت کشته شدن سخنگوی داعش را بر عهده گرفتند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، یک مسئول در وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) اعلام کرد که ایالات متحده، سه‌شنبه در حمله‌ای هوایی، خودروی حامل العدنانی را در شهرک الباب سوریه هدف قرار داد.

یک روز پس از آن یعنی چهارشنبه، یک مقام مسئول در وزارت دفاع روسیه اعلام کرد العدنانی، یکی از ۴۰ شبه‌نظامی داعش بود که در حمله هوایی جنگنده‌های روسیه به شهرک معراته ام حوش در حومه حلب کشته شد. مسکو تاکید می‌کند که کشته شدن العدنانی در حمله هوایی روسیه، از را «چند کانال اطلاعاتی» تایید شده است.

العدنانی (۳۹ ساله) در شهر بنش در استان ادلب سوریه به دنیا آمده است. او یکی از برجسته‌ترین رهبران داعش در سوریه و از نزدیکان ابوبکر البغدادی رهبر این گروه است.

ماه می گذشته وزارت امور خارجه آمریکایی جایزه‌ای ۵ میلیون دلاری برای هرکسی که اطلاعات او منجر به دستگیری العدنانی بشود، تعیین کرد.

گروه داعش در بیانیه‌ای خود وعده انتقام برای خون العدنانی را داده است.

پیشتر مسئولان عراقی اعلام کرده بودند که العدنانی، به مدت پنج سال از سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۰، در این کشور زندانی بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید