فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • مخالفت آمریکا و روسیه با استقلال کُردها

  منبع: دبی-العربیه.نت، فارسی

  یکی از رونامه‌های ترکیه با انتشار گزارشی درباره دیدار روز ۲۶ اوت وزرای امور خارجه آمریکا و روسیه در ژنو و گفت‌وگوی آن‌ها درباره بحران سوریه، نوشت که این دو مقام، با استقلال کُردها، اعلام مخالفت کردند.

  جان کری وزیر امور خارجه آمریکا و سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه، ۲۶ اوت، به مدت حدود ۱۲ ساعت در ژنو، درباره بحران سوریه گفت‌وگو کردند.

  به نوشته روزنامه «حریت دیلی» ترکیه، در این نشست، لاوروف، خواستار مشارکت کُردها در مذاکرات صلح آینده سوریه شد. جان کری هم گفت که آمریکا از طرح استقلال کُردها حمایت نمی‌کند.

  بنا بر این گزارش، جان کری در پایان این دیدار گفت: «ما حامی سوریه متحد هستیم و از استقلال کردها حمایت نمی‌کنیم. همه می‌دانند که ما همکاری‌ها و تعاملات محدودی با جنگجویان کرد داشته‌ایم».

  او تاکید کرد: «ترکیه به طور خاص مطمئن باشد که درک شفاف تری درباره مقررات تعامل با کردها داریم».

  هفته گذشته، نیروهای ارتش آزاد سوریه با پشتیبانی هوایی، توپخانه‌ای و زمینی ترکیه، شهرک جرابلس در شمال سوریه را از تصرف شبه‌نظامیان گروه دولت اسلامی موسوم به داعش خارج کردند. آن‌ها علاوه بر حرکت به سمت غرب و بیرون راندن داعش از چندین روستا، به سمت جنوب و غرب هم حرکت کرده و شماری از مناطق را از کنترل واحدهای حمایت خلق کُرد خارج کردند. جنگنده‌های ارتش ترکیه هم چند بار مواضع کُردها را در شمال سوریه بمباران کردند. مقام‌های ترکیه به صراحت اعلام کردند که هدفشان از مداخله در سوریه، جنگ با داعش و جلوگیری از تشکیل یک اقلیم مستقل کُردنشین است.

  نیروهای ائتلاف سوریه دمکراتیک که واحدهای حمایت از خلق کُرد بخش اعظم آن را تشکیل می‌دهند، پیشتر با پشتیبانی آمریکا، موفق شده بودند داعش را از چند منطقه بیرون برانند.

  جان کری در سخنان خود تاکید کرد: «ما حساسیت دوستان ترک خود را درک می‌کنیم. آنها هم باید درک کنند که الان شهر منبج آزاد شده است و انتظارات بیشتری وجود دارد تا کارهایی صورت بگیرد و امیدواریم دوستان ما در ترکیه به این انتظارات احترام بگذارند».

  وی با اشاره به دیدار اخیر جوبایدن معاون رئیس جمهور آمریکا با مقام‌های بلندپایه ترکیه در آنکارا و درخواست وی از کردهای سوری برای خروج از منبج گفت ما در آینده با ترکیه همکاری‌های بیشتری خواهیم داشت و به دنبال یک راهکار سیاسی برای بحران سوریه هستیم.

  سرگئی لاوروف نیز خواستار مشارکت کامل کردها در روند سیاسی سوریه متحد شده و گفت: «کردها باید بخشی از سوریه باقی بمانند و بخشی از راهکار سیاسی مشکلی باشند که عده‌ای قصد دارند از آنها برای تجزیه سوریه استفاده کنند، امری که واکنش‌های منطقه‌ای را به دنبال خواهد داشت».

  لاوروف تاکید کرد: «هیچکس علاقمند به تجزیه سوریه نیست».

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران