.
.
.

2 خلبان آمریکایی جنگنده‌‌های اسد را بر فراز آسمان حسکه تعقیب کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دو خلبان از نیروی هوایی ائتلاف به رهبری آمریکا روز جمعه 26 آگوست در مصاحبه‌ای گفته‌اند که آنها زمان درگیری کردها با نیروهای اسد در منطقه حسکه، به نفع شبه نظامیان کرد از آسمان منطقه الحسکه مراقبت می کردند تا مبادا جنگنده‌های اسد مواضع کردها را بمباران کند.

این دوخلبان که نخواستند نام آنها فاش شود، اظهار داشتند با دو جنگنده‌ای که رادار قادر به تشخیص آنها نیست،جنگنده‌های اسد که بر فراز آسمان حسکه به پرواز در آمده بودند، تعقیب و آنها را از صحنه دور کردند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه به نقل از روزنامه آمریکایی «یو.اس.ای-تودی» این دو خلبان سه بار جنگنده‌های اسد را تعقیب کردند و برای سرنگون کردن آنها تنها منتظر صدور فرمان از فرماندهان نیروهای ائتلاف بودند اما به دلیل عدم تعرض مواضع کردها از سوی جنگنده‌های اسد، از سرنگونی آنها صرف نظر شد.

دو خلبان آمریکایی فاش کردند، جنگنده آنها از نوع اف 22 و جنگنده‌های اسد سوخوی 24 ساخت روسیه بودند.

دو خلبان می گویند تا 600 متری جنگنده‌های سوریه نزدیک شدند اما جنگنده‌های اسد متوجه آنها نشده بودند. آنها اظهار داشتند که سرنگون کردن دو جنگنده اسد برای آنها بسیار آسان بود اما آنها به یک دستور از فرماندهی نیاز داشتند.

گفتنی است که کردهای سوری از مهمترین متحدان آمریکا علیه داعش به شمار می روند. واشینگتن از زمان اعلام جنگ علیه داعش در سال 2013 و 2014 تعدادی از مستشاران خود را برای آموزش دادن کردها در شمال سوریه مستقر کرده است.