.
.
.

شکست تلاش شناور ایرانی برای متوقف کردن تمرین مشترک دریایی آمریکا-کویت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک مقام بلندپایه در وزارت دفاع کویت اعلا کرد که ایران تلاش کرد یک تمرین مشترک کویتی-آمریکایی در آب‌های خلیج را متوقف کند اما این تلاش با شکست مواجه شد.

به گزارش روزنامه کویتی «الانباء» این مقام مسئول که خواسته نامش فاش نشود، گفته که یک شناور ایرانی، به منطقه تمرین نزدیک شد اما دور رانده شده و تمام مکالمات با این شناور و اسناد را در اختیار داریم.

در همین حل، یک مقام مسئول در وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) به روزنامه «الانباء» گفت که ۳ خمپاره برای اخطار به چند متری شماری از شناورهای ایرانی شلیک شد تا دور بشوند. این مقام مسئول، اقدام ایران را ناقض توافق‌نامه بین‌المللی سال ۱۹۷۲ برای تنظیم عملیات دریانوردی، دانست.

شبکه خبری CNN خبر این حادثه را پنجشنبه ۲۵ اوت منتشر کرده بود. سه‌شنبه هفته پیش نیز حادثه‌ای مشابه روی داد.

مقام مسئول به روزنامه کویتی گفت: «یکی از سه‌شناور نظامی ایرانی، به حدود ۲۰۰ متری سه ناو نظامی نزدیک شد که دوتای آن‌ها آمریکایی و یکی کویتی بودند. این ناوها در شمال خلیج در حال تمرین نظامی بودند. چند بار با تماس بی‌سیم و شلیک گلوله منور، به شناور ایرانی هشدار داده شد، اما این شناور به نزدیک شدن خود ادامه داد و بر گرد ناوهای آمریکایی و کویتی می‌چرخید؛ عملی تحریک‌آمیز که منجر به شلیک ۳ خمپاره اخطار به چند کیلومتری شناور ایرانی شد و پس از آن این شناور به سرعت دور شد».

مقام مسئول آمریکایی گفت: «عملیات تحریک‌آمیز ایران، تهدیدی برای اوضاع در خلیج است. کسانی در ایران می‌خواهند برخورد نظامی در خلیج روی دهد. این دومین اقدام تحریک آمیز در یک هفته است. شاید سیاستی باشد که بخواهد ادتمه یابد. ما از مسئولان ایرانی می‌خواهیم جلوی این اقدام‌ها را که می‌تواند پیامدهای بدی داشته باشد، بگیرند».

او با بیان این‌‌که نیروهای آمریکایی تا حد امکان خویشتندار خواهند بود، تاکید کرد:‌«به هر حال ما به هرگونه نقض قواعد دریانوردی در آب‌های بین‌المللی بر پایه قانون پاسخ خواهیم گفت».